1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. İstanbul’da 60 Meslek Lisesinin Anadolu Lisesine Dönüştürülmesine TES Tepkili
İstanbul’da 60 Meslek Lisesinin Anadolu Lisesine Dönüştürülmesine TES Tepkili

İstanbul’da 60 Meslek Lisesinin Anadolu Lisesine Dönüştürülmesine TES Tepkili

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan sosyal medya hesabında meslek liselerinin Anadolu Lisesine dönüştürülmesine “Hani Meslek Lisesi Memleket Meselesi idi!” başlığıyla tepki gösterdi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı’nın meslek liselerini dönüştürmesine bir tepki de Türk Eğitim-Sen’den geldi. Genel Başkan Talip Ceylan sosyal medya hesabında tepkisini yükseltti: “ Hani Meslek Lisesi Memleket Meselesi idi! Vaz mı caydık?” başlığıyla tepkisini yükseltti.

Genel Başkan Geylan, yeni tarzın bu mu olduğunu MEB’e sordu! Düdük çalındı TEOG kalsın, bir düdük daha LGS gelsin, al sana bir düdük daha meslek liseleri kapansın Anadolu lisesine dönüşsün ifadeleri ile Meslek Liselerinin dönüşümüne tepki gösterdi!

Geçtiğimiz yıllar içerisinde eğitimin ve eğitim bölgelerinin ihtiyaçları ve öğrenci potansiyeli dikkate alınmadan, sadece siyasi reflekslerle yapılan okul dönüşümlerinin sıkıntıları hala yaşanırken şimdi bu yapılanı nasıl yorumlanacağını sorgulayan Geylan Meslek Liselerindeki dönüşüme karşı olduklarını bir kez daha ifade etti!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan, şu mübarek günlerde apar topar şekilde Meslek liselerini Anadolu lisesine dönüştürmenin mantıklı izahını yapacak muhterem bir MEB bürokratı olup olmadığını sordu. Bu okullarda öğrenci mi kalmadı yoksa talep mi azaldı? İstanbul’da ortalık ayağa kalkmış ama MEB’den TIK yok diyen Geylan bu durumun anlaşılamaz olduğunu ifade etti.

Amaç Anadolu Lisesi kontenjanlarını mı arttırmak! Genel Başkan Geylan acaba asıl gerekçe; LGS sonucuyla nitelikli okullara yerleşemeyecek olan öğrencilerin Anadolu liselerindeki kontenjan sorunundan dolayı istediği okula da gidemeyecek olması mı? Yani bu, Anadolu Liseleri kontenjan sorununa pansuman bir müdahale mi diye MEB’in çözümünün bu olup olmadığını sordu!

İstanbul’da 60 meslek lisesi yetmezse ne kadar daha lisenin dönüşeceğini MEB’e sordu. Meslek liselerini gözden mi çıkardı sorusunu soran Talip Geylan, mesleki eğitimi özelleştirme çabasında mı olduğunu belirtti!

Sağlık meslek liselerini özel hastane birliklerine, ticaret meslek liselerini muhasebeciler odalarına, endüstri meslek liselerini sanayi bölgesi yönetimlerine devredilmesi mi proje olarak sunulacağını soran Geylan, on binlerce öğrenciyi ve çalışanı huzursuz edecek bir uygulamanın anlaşılmasının mümkün olmadığını belirtti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.