1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul’da Depremden En Çok Etkilenecek Noktalar
İstanbul’da Depremden En Çok Etkilenecek Noktalar

İstanbul’da Depremden En Çok Etkilenecek Noktalar

Gayrimenkul Borsası tarafından geliştirilen GOS terminallerinde, İstanbul’un zemin durumu masaya yatırıldı.

A+A-

5 bin 343 kilometrekarelik İstanbul zemini incelemesinde, 2007 yılında hayata geçirilen deprem yönetmeliğinden önce yapımı tamamlanmış olan yapılar, bir araya getirildi ve inceleme sonucunda Avrupa yakasının Asya’ya göre çok daha riskli olduğu sonucuna ulaşıldı.

İstanbul’un Türkiye’deki kentsel dönüşümlerin 0.33’ünü, riskli bölgelerin 10.71’ini, yenileme alanlarının ise 53.17’sini kapsadığı belirtildi. Tarihi yarımadanın ise zemin formasyonunun iyi olmadığı bildirildi.

Asya Yakası Daha Sağlam

Avrupa yakasının zemin formasyonuna oranla Asya yakasının zeminin daha iyi olduğu tespit edildi. Avrupa yakasındaki, Bakırköy, Bahçelievler, Fatih ve Güngören’deki yapıların çok eski olduğu ve risk teşkil ettiği sonucuna ulaşıldı.

Zeytinburnu’nun tarihi yarımadaya bakan kısmının ve Avcılar’ın sahil kesimlerinin depremden ilk etkilenecek alanlar olduğu belirtildi. Anadolu yakasında, Kartal-Maltepe ve Kadıköy’ün batı kesimlerinin de depremden etkilenecek noktaların başında geldiği açıklandı.

İstanbul’da geçtiğimiz sene e-devlet üzerinden açıklanan toplanma yerleri incelendiğinde kişi başına 1.17 metrekare toplanma alanı düştüğü sonucuna ulaşıldı.

GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun, “Bu bölgelerde master plan doğrultusunda bina dönüşümünden ziyade mekânsal kalitenin arttığı projelerle yaklaşılmalıdır. Deprem odaklı dönüşüm içerisine alınacak bölgelerde yaşayan vatandaşları değer takası ile metrekare tartışmalarının ötesinde teknolojik bir çözüm gerekmektedir. Mevcut durumda noktasal olarak değer tespiti yapabilecek teknolojik altyapıya sahibiz.” açıklamasında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.