İstanbul’da İçme Suyu Sağlayan Barajlar için Çanlar Çalıyor!

İstanbul’a içme suyu sağlayan barajlar, kurak geçen yaz aylarının ardından sonbaharda da beklenen yağışların gelmemesinden dolayı alarm vermeye başladı.

73613
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son olarak mega kentin Anadolu yakasında en önemli içme suyu kaynaklarından biri olarak gösterilen Ömerli Barajı’nda, su seviyesi son 10 senenin en düşük seviyesine ulaştı. Ömerli Barajı’nda yüzde 28 oranında gerileme yaşanmasının ardından, barajın kuruyan bir bölgesi havadan görüntülendi.

İstanbul’da yaz aylarının son derece sıcak geçmesinin ardından çalmaya başlayan alarm, sonbaharın da bitişi ile iyice gün yüzüne çıktı. Sonbahar yağmurlarının bir türlü gelmemesi sebebiyle, mega kentte su seviyesi büyük bir hızla azalmaya başladı.

Son 10 Yılın En Düşüğü!

İstanbul’daki barajların doluluk oranları da kurak geçen yaz ve yağışsız geçen sonbaharın ardından en düşük seviyeye ulaştı. Anadolu Yakası’nın önemli su kaynaklarından biri olan Ömerli Barajı, su seviyesi açısından son 10 yılın en düşük seviyesine ulaştı. Barajdaki su seviyesi yüzde 28 oranına kadar geriledi.

O Bölge Tamamen Kurudu

Ömerli Barajı’nda meydana gelen önemli su seviyesi düşüşü, kameralar tarafından da havadan görüntülendi. Son 10 yılın en düşük su limitine ulaşan Ömerli Barajı’nın Emirli bölgesi, yağış azlığından dolayı tamamen kurudu. Emirli bölgesinin 6 ay önceki hali ile şimdiki hali, İstanbul’da kurak geçen ayların ardından su sıkıntısını bir kez daha gözler önüne serdi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!