1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul’da Riskli Alan ve Kamulaştırma Kararları!
İstanbul’da Riskli Alan ve Kamulaştırma Kararları!

İstanbul’da Riskli Alan ve Kamulaştırma Kararları!

Yeni riskli alanlar ve kamulaştırma kararları ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandı.

A+A-

Bazı Şehirler için Acele Kamulaştırma Kararı

İstanbul da dahil olmak üzere bazı iller için alınan riskli alan ve kamulaştırma kararları hakkındaki Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararname Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyor. Karara göre İstanbul, Ankara, Giresun, Afyonkarahisar, Aydın, Bursa ve Zonguldak illerinde bulunan bazı taşınmazların nakil hatları ve enerji projeleri kapsamında acele olarak kamulaştırıldı. İstanbul – Bağcılar ilçesindeki Fatih Mahallesi’nde bulunan bölge riskli alan olarak ilan edildi. Ayrıca Şanlıurfa’da bulunan Kızılkuyu Yaan Hayatı Geliştirme Sahası’nın da sınırlarında değişiklik yapıldı.

Ankara’da Acele Kamulaştırma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanan kararda Ankara’ya bağlı Haymana ilçesinde yapılacak olan Culuk KÖK-Boyalık Brş. Enerji Nakil Hattı ile ilgili belirlenen güzergah bulunan bazı taşınmazların TEDAŞ yani Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi tarafından acele kamulaştırılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Diğer İllerdeki Kamulaştırmalar

Kararda ayrıca Afyonkarahisar’ın Dinar ve Bolvadin ilçelerinde bulunan Uluköy ile TM III-Tınaztepe DM Enerji Nakil Hattı’nın, Bursa’ya bağlı Paşalar-Orhangazi ve İznik’te, Zonguldak’taki Çaycuma-Gökçebey DM Enerji Nakil Hattı ile Ereğli TM 2 Alaplı TR4 Enerji Nakil Hattı, Aydın’ın Germencik ve Söke ilçelerinde yapılacak olan enerji iletim hatları ile ilgili bazı taşınmazların TEİAŞ ve TEDAŞ tarafından acele kamulaştırılacak.

Ayrıca Giresun’da bulunan Moran Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin inşaatı ile Alucra ilçesinde bulunan bazı taşınmazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılacak.

Kararla Şanlıurfa’da bulunan Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın sınırları da değişikliğe uğradı.

İstanbul’da Riskli Alan Kararı

İstanbul’a bağlı Bacılar ilçesinde bulunan Fatih Mahallesi’nin sınırları dahilinde olan alan da riskli alan olarak ilan edildi. Bahsi geçen kamulaştırma kararı 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 2. Maddesi gereğince verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.