İstanbul’da Yağışların Ardından Barajlar Doluyor mu?

İstanbul, sıcak geçen yaz aylarının ardından sonbaharda da beklediği yağışları alamamış, mega kentte kuraklık sorunu önemli bir konu başlığı haline gelmişti.

İstanbul’da Yağışların Ardından Barajlar Doluyor mu?
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da son haftalarda etkisini iyice göstermeye devam eden sağanak ve kar yağışı ile beraber, kuraklık riskine karşı yüzleri güldüren haberler gelmeye devam ediyor. Yağışların ardından Terkos baraj gölü, eski görünümüne kavuştu. Uzun süredir yağış almayan şehirde çamura saplanan sandallar, yağışların ardından barajların dolması ile beraber tekrardan su üstünde yüzmeye başladı. Büyük düşüşün ardından yağışlarla barajların eskiye nazaran daha dolu halde olması, İstanbulluya rahat bir nefes aldıracak gibi gözüküyor.

Yüzde 51,33’e Yükseldi

Son birkaç hafta içinde oldukça sert geçen yağışlar ile beraber İstanbul, kar ve yağmur hasretine fazlasıyla kavuştu. Yağışların ardından ölçüm yapan İSKİ, paylaştığı verilerde İstanbul’daki barajların doluluk oranlarını yüzde 51,33 olarak açıkladı. Yağışlar sonrasında 445 milyon metre küp su biriken barajlar, İstanbul halkına hiç yağmur yağmaması halinde bile 160 gün yetecek seviyeye ulaştı. Terkos barajı ise, sandalların çamura saplandığı günlerden doluluk oranı yüzde 50’e yaklaştığı zamanlara gelmeyi başardı.

Yüzde 20’nin Altına Düşmüştü

Kuraklık sebebiyle mega kentte baraj doluluk oranları, 9 Ocak tarihi itibariyle yüzde 19’lara kadar inmişti. Ocak ayının ilk yarısının ardından hızla dolmaya başlayan barajlar, eski seviyelerine ulaşarak yüzde 51,33’e kadar çıktı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!