1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. İşte Öğretmenlerin Mutabık Kaldığı Konular
İşte Öğretmenlerin Mutabık Kaldığı Konular

İşte Öğretmenlerin Mutabık Kaldığı Konular

Meb Müsteşarı Yusuf Tekin Başkanlığında Yapılan Toplantı Detayları Toplantı Sonra Yapılan Açıklamalar. Yusuf Tekin "10 Gün İçerisinde ...

A+A-

MEB Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin Başkanlığında İlk Defa Eğitim Paydaşları İle Kayseri İlinde 1 ve 2 Kasım 2014 tarihlerinde Bakanlık tarafından tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 50 öğretmen, müdür, müdür yardımcısı ve şube müdürleriyle Bir araya geldi. Öğretmenlerin seçiminde rotasyona tabi olanlar, olmayanlar ile farklı branşlardan katılım öncelikli olmuştur.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin "Sendikalar, sivil toplum örgütleri, görüşlerini beyan etti" diyerek sözlerine başladı. "Yılda ortalama 150 bin kişi tayin talebinde bulunmakta, 150 bin kişinin talebini gerçekleştirmek durumunda kalıyoruz. Bunların bir kısmını yapabiliyoruz, bir kısmını yapamıyoruz. Herkesin taleplerini maksimum düzeyde karşılayabileceğimiz yeni bir yönetmelik çalışması yaptık. Taslak olarak bunu önce internet sitemizden öğretmen arkadaşlarımızla paylaşmıştık. 5 bine yakın dönüş olmuş" dedi.

MEB Müsteşarı Yusuf Tekin sözlerine şöyle devam etti;

"İnsanların aklına şu gelebilir; 'Bu uygulamaya Bakanlık istediği öğretmenleri çağırdı, yaptı.' Böyle bir şey yok. Biz tamamen çalışma evrenini tanımlıyoruz. Kimdir çalışma evrenimiz? Rotasyona tabi olan öğretmenler, olmayan öğretmenler, yaş grupları itibarıyla öğretmenler diye tanımlıyoruz ve elektronik ortamda kura çekerek öğretmenlerimizi davet ediyoruz. Ne sendikasına bakıyoruz ne memleketine ne de başka bir şeyine bakıyoruz. Burada farklı sendikalardan arkadaşlarımız vardı. Çok faydalı bir tartışma ortamı oldu. Öğretmenlerimizin bize önerdiklerinden uygun olanları yönetmeliğimize işleyeceğiz. Sanırım 1 hafta 10 gün içerisinde yönetmeliğimiz netleşmiş olur." Diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantı sonucunda katılımcılardan edindiğimiz bilgiye göre;

1- Taslakta yer alan 40 yaş düzenlemesi uygun bulundu.

2- Rotasyon ilçeyle sınırlı kalmalı ve 8 yıl yada 12 yıl olarak uygulanabilir.

3- Fen liseleri ve Sosyal bilimler liselerine hizmet puanı değil sınavla öğretmen atanmalıdır.

4- Eşi özelde çalışan öğretmenlerin eş durumu nakli için aranan 3 yıl şartındaki "kesintisiz" ifadesi düzeltilmelidir.

5- Yeni atanan öğretmenler, atandıkları yerde en az 4 yıl çalışmalıdır.

6- Yüksek lisans ve doktoraya verilen hizmet puanı biraz azaltılmalı.

7- Doktora okuyan öğretmenlere öğrenim özrü imkanı verilmelidir.

8- İller arası ve özür durumlarında becayiş olmalıdır.

9- MEB'in ilk defa yaptığı aracısız toplantının tekrar yapılması talepleri ortak olarak kabul edilmiştir.

MEB Yönetmelik Taslağı İçin Tıklayınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.