1. HABERLER

  2. SİYASET HABERLERİ

  3. İşte yeni anayasanın madde madde detayları
İşte yeni anayasanın madde madde detayları

İşte yeni anayasanın madde madde detayları

TBMM gündemine getirilecek olan yeni anayasa hakkında detaylar ortaya çıkmaya başladı. Yeni anayasa teklifinin madde madde detayları haberimizde yer alıyor.

A+A-

Hükümet ile kısmen muhalefet arasında müzakere edilen yeni anayasa teklifi bugün 17:30'da Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getiriliyor. Yeni anayasa teklifinde yer alacak olan bazı önemli maddeler de gün yüzüne çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı, TBMM, yargı gibi alanlarda önemli değişiklikler anayasa değişikliği teklifinde yer alacak.

Cumhurbaşkanı ve başkanlık sistemi konusu yeni anayasa metninin en çok merak edilen noktasıydı. Meclise getirilecek teklifle cumhurbaşkanı artık partili olacak. Başbakanlık makamı kaldırılacak ve bakanları cumhurbaşkanı atayacak. Cumhurbaşkanına yardımcılar getirilmesi yeni anayasa teklifinde yer alacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi 2019 yılında yapılacak.

TBMM'de de bazı değişiklikler geliyor. Bunlardan en önemlisi olarak ise milletvekili sayısı öne çıkıyor. Buna göre 550 olan milletvekili sayısı yeni anayasa ile 600'e çıkacak. Seçilme yaşı 18'e düşürülürken yedek milletvekili seçilmesi de mümkün olacak. Ayrıca TBMM, cumhurbaşkanının çıkardığı kararnameleri onaylayarak yasalaştırma yetkisine sahip olacak.

Yüce Divan konusu da anayasa değişikliğinde yer alıyor. Buna göre Yüce Divan cumhurbaşkanını yargılama yetkisini taşıyacak. Bunun için önerge 301 imza ile verilebilirken komisyon kurulması için 360 oy gerekecek. 401 oyla da Yüce Divan'a sevk işlemi gerçekleştirilecek.

Bunların yanında TBMM ile Cumhurbaşkanlığı makamının arasında derin bir kriz yaşanması ihtimaline karşı da önlem alınıyor. Böyle bir durumda her iki tarafın da birbirini fesih yetkisi bulunacak. Örneğin cumhurbaşkanı meclisi feshetmeye karar verirse kendisini feshetmiş olacak.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.