1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstek Dışı İnternet Ücretlerine Bakanlıktan Düzenleme
İstek Dışı İnternet Ücretlerine Bakanlıktan Düzenleme

İstek Dışı İnternet Ücretlerine Bakanlıktan Düzenleme

Akıllı Telefonların İstek Dışı İnternet'e Girmesinden Kaynaklanan Fazla Faturalar için Bakanlıktan Düzenleme Geliyor

A+A-

Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi  Elvan yapmış olduğu açıklamada özelliklede android işlemcilere sahip akıllı telefonlarda görülen istek dışı internete girerek gsm şirketleri tarafından fazla ücretlendirme yapılması ve buna bağlı olarak yüksek faturalar gelmesinden sikayetçi olan bir çok vatandaşımız için bir düzenleme üstünde çalıştıklarını bildirdi. 
Bilindiği üzere bazı telefonlar özelliklede akıllı telefonlar veri bağlantısı açık kaldığı zaman ekranda görünememesine rağmen arka planda bir takım güncelemeler yapmaktadır.Telefonunuzda kullandığınız  bir çok uyguluma hava durumu ,sosyal medya araçları ve bir çok oyun programları gibi uygulamalar otomatik güncelleme seçeneğini devre dışı bırakmazsanız internetinizi açtığınızda otomatik güncellemeler yapmaktadır. Telefonun donanım özelliklerine hakim olamayan bir çok vatandaşımız faturaları geldiği zaman ufak bir şok yaşamaktadır ve bağlı olduğu GSM şirketini aradıkları zaman bunun internet kullanımına bağlı olduğu söylenmektedir ve vatandaşlarımız hiç bir yasal işlem yapamamakta gelen  faturalarını ödemek zorunda kalmaktadırlar.
İşte bu sorunun önüne geçmek ve vatandaşlarımızın mağduriyetliğini gidermek için bakanlık biraz geç kalsada harekete geçti ve artık aboneler gsm şirketine geçtikleri zaman imzaladıkları sözleşmede internet kullanıp kullanmayacağı sorulacak , ve hattın açılması ile abonelere internetini nasıl kapatacağı hakkında bilgilendirme mesajı gönderilecek, Aboneler telefonlarının internetini online işlemler, müsteri hizmetleri, bayiler yoluyla ve sms aracığılıyla açıp kapatabilecek düzenlemeyi bakanlık hayata geçirmeyi planlıyor ve bunun için gereken işlemlerin  Gsm şirketleri tarafından  1 temmuz 2015 tarihine kadar yapılmasını istedi.  
 

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.