İstifa Eden Aday Memur Yeniden Atanırsa Önceki Aday Memurluk Süreci Sayılır mı

Aday memurken istifa eden ve daha sonra yeniden atanan bir personelin geçmişteki aday memurluk süreci yeniden atamasında değerlendirilir mi sorusuna bu haberimizde yanıt aramaya çalışacağız.

32378
Daha Fazla Göster

Bildiğiniz gibi memuriyete atanan kişiler aday memur olarak göreve başlarlar. Aldıkları aday memurluk eğitiminin ardından başarılı olmaları ve atamaya yetkili idari amirlerinin onayı ile asli memurluğa atanırlar. Farz edelim bir aday memur olarak atandı.

Göreve Aday memur olarak başlayacak ve en az 1 yıl en fazla ise 2 yıl süresince aday memur olarak kalacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz üzere eğitimini tamamlaması ve başarılı olmasının ardından atamaya yetkili makamın onayı ile de asli memurluğa atanmaktadır. Peki, bu süreçte, yani aday memur olan bir kişi istifa ederse, daha sonra tekrar aday memur olarak atanırsa, istifa öncesi adaylıkta geçirdiği sürelerin değerlendirmeye alınıp alınmayacağına yanıt arayacağız.

Bu sorunun yanıtı için de yine 657 Sayılı Devlet memurları Kanununu inceleyeceğiz. İlgili Kanunun 54’ncü maddesinde aday memur olan atanan kişilerin adaylık süresinin en az 1 yıl olması gerektiği, 2 yılı geçemeyeceği, aday memurluk süresi içerisinde başka kurumlara naklinin gerçekleşemeyeceği belirtilmektedir.

Yine aynı kanunun 58’nci maddesinde hangi aday memurun asli memurluğa atanacağı açıklanmaktadır. İlgili maddede adaylık süresi içerisinde eğitimini başarı ile tamamlayan ve disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile aday memurluktan asli memurluğa atanacağı açıklanmıştır. Devlet memurları Kanunun 159’ncu maddesinde ise; adaylıkta geçen süreleri,  kademe ilerlemelerinde ve derece yükselmelerinde değerlendirileceği açıklanmıştır.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından bu konu ile alakalı görüş talebi yapılmış ve DPB tarafından yukarıda saydığımız hükümler kapsamında aday memurken istifa eden ve yeniden aday memur olarak atanan kamu personelinin, istifa öncesi adaylık süresinin, adaylığının kaldırılması ile ilgili süresinde değerlendirile bilineceği belirtilmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstifa Eden Aday Memur Yeniden Atanırsa Önceki Aday Memurluk Süreci Sayılır mı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!