İstifa Eden Memur Hangi Halde Özelden Emekli Olabilir?

İstifa Eden Memur Hangi Halde Özelden Emekli Olabilir? Detaylar MyMemur.com.tr'de

60639
Daha Fazla Göster

İstifa Eden Memur Hangi Halde Özelden Emekli Olabilir? Memurluktan ayrılıp özelde çalışmaya başlasa da hiç çalışmasa da bir bu kişinin emekliliğe dair iki konu vardır. Bunlardan birisi hizmet yılı, ikincisi de yaştır.

Hangi Halde Özelden Emekli Olabilir?

İstifa Eden Memur Hangi Halde Özelden Emekli Olabilir?
Hangi Halde Özelden Emekli Olabilir?

Hizmet süresini tamamlanması için mutlaka çalışılmış sürelerin bulunması gerekirken yaş sınırını doldurmak için mutlaka çalışıyor olmaya gerek yoktur. Hizmet süresini tamamlayan bir memur, yaş şartını sağlamak adına görevinden ayrılabilir. Ayrıldıktan sonra da ister işçi ister esnaf, isterse de hiç çalışmadan yaş şartını sağlamak için bekleyebilir.

Fakat hizmet süresini tamamlayıp yaş şartını yerine getirmek üzere görevinden ayrılan memurun hak kaybına uğraması bahis mevzu olabilir. Bu yüzden iki hususa dikkat etmesi gerekir. Bunları şöyle açıklayabiliriz:

  • Emekli aylığı açısından;

Bir memur, hizmet süresini tamamlayıp yaş şartını sağlamak için görevinden ayrıldıktan sonra bir esnaf ya da işçi olarak çalışmaya başlar, bu çalışmaları Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında prim ödenmiş gün sayısı olarak 1260 gün ve daha fazla olursa memur statüsünde emekli olma hakkını kaybeder. 1259 gün ve daha az bir prim gününüz var ise memur statüsünde emekli olabilirsiniz. Bu detaylar da 2829 sayılı hizmet bütünleşmesini sağlayan kanundan kaynaklanmaktadır.

  • Emekli ikramiyesi açısından;

İşçi, memur, esnaf statüsünün her birisinin emekli olma durumu yalnızca emekli aylığının hesaplanmasında değişiklik gösterir. Yatırılan primlerin işçi, esnaf ya da memur olarak yapması, aylıklar açısından da hak kayıplarına ya da hak kazançlarına imkân sağlar. Fakat emekli ikramiyesi açısından herhangi bir hak kaybı yaşanmaz. Memurluk süresinin emekli ikramiyesi memurluktan, esnaflıktan ya da işçilikten emekli aylığına bağlanıldığı zaman alınılmaya hak kazanır.

Özelden Emekli
Özelden Emekli

Dolayısıyla bir memur yaş şartını beklemek için istifa edip sigortalı bir işte çalışabilir. Bunun için bir engel yoktur. Fakat bu çalışmalar, 3 yıl 6 ay, yani 1260 gün prime ulaşırsa memur statüsünde emekli olamaz. İşçi ya da esnaf statüsünde emekli olur. Emekli ikramiyesinde ise herhangi bir hak kaybı yaşanmaz. Yaş ve görev süresi tamamlandıktan sonra SGK’ya dilekçe ile başvurulup emeklilik aylığı için müracaat edilmesi yeterlidir.

Memurlar Nasıl Emekli Olur?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstifa Eden Memur Hangi Halde Özelden Emekli Olabilir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!