1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. İstifa Eden Memur Tekrar Memurluk Yapabilir Mi?
İstifa Eden Memur Tekrar Memurluk Yapabilir Mi?

İstifa Eden Memur Tekrar Memurluk Yapabilir Mi?

Ülkemizde bulunan devlet memurları zaman zaman akıllarındaki bazı işleri gerçekleştirebilmek ya da farklı işlere atılabilmek için memurluk görevlerinden istifa etmektedirler. Detaylar...

A+A-

Daha sonrasında memurluğa dönmek isteyen kişiler için ise bu konu bir soru işareti olarak kalmakta ve sonucu merak edilmektedir. Bizde bu yazımızda hem memurlarımızın aklında ki soru işaretlerini hem de bilinmeyenler açıklayacağız.

İstifa eden memurlar tekrar memurluk yapabilir. Bunun için belirlenmiş olan kıstas da iki kereden fazla olmamak üzere memurluktan istifa etmiş ya da 657 sayılı kanun neticesinde görevden çekilmiş olarak sayılan kişiler, tekrar memurluğa dönmek istediklerinde ilk olarak ayrıldıkları sınıfta boş kadro ve ilgili sınıfın niteliklerini taşımak şartı ile işlerine geri dönebilmektedirler. Peki, memurluğa geri döndüklerinde ise, işi bıraktıkları tarihteki aylıklarına göre maaş alacak ve aynı derecede ki kadrolara atanabileceklerdir.

Ek olarak istifa etmiş olan tüm memurlar istifa ettiklerinden günden başlayarak 6 ay sonra tekrar memurluğa geri dönüş için başvuru yapabilmektedirler.

Hangi Durumlarda Tekrar Memurluk Yapılmaz?

  • Eğer ilgili memur 2 kereden fazla istifa etmiş ve tekrar memur olmak isterse bu isteği kabul olmamaktadır.
  • Disiplin cezası almış ya da herhangi bir suç sebebi ile görevden çekilmiş olan kişi tekrar memurluk yapamamaktadır.
  • Son olarak ise istifa etmiş olan kişi istifa ettiği tarihten 6 ay süre geçmediği sürece tekrar memurluk yapamaz.

Hangi Durumlarda Tekrar Memurluk Yapılabilir?

  • Eğer kişi aday memur sıfatını taşıyorsa ve bu esnada görevi bıraktı ise, geri dönüşünde sadece o an ayrıldığı kuruma tekrar başvuru yapabilmektedir.
  • İstifa eden memurun daha önce ayrılmış olduğu sınıfta boş kadro bulunması halinde tekrar memurluk yapabilir.
  • Bir diğer yandan boş kadro bulunsa bile memuriyete geri dönmek isteyen kişi mevcut sınıfının niteliklerini taşıyor olmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.