1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. İstifa Etme ile Müstafi Sayılma Arasındaki Farklar
İstifa Etme ile Müstafi Sayılma Arasındaki Farklar

İstifa Etme ile Müstafi Sayılma Arasındaki Farklar

Devlet memuriyetinde usule göre istifa etmek ve duruma bakılmaksızın bazı hallerde istifa etmiş sayılmak gibi senaryolar oluşabilmektedir. Detaylar mymemur.com.tr’de!

A+A-

Memurların istifa süreci ve istifa etmiş sayılma süreci arasında bazı farklılıklar olduğu için, kişiler istifa etmiş veya müstafi sayılmış olabilir. Dolayısıyla da iki senaryoda da çeşitli hak ve sorumluluklar ortaya çıkıyor olup, senaryolara göre sonuçlar oluşmaktadır. Bir devlet memurunun kendi iradesi ile istifa etmesiyle istifa etmiş sayılmış olması arasında bazı net farklılıklar yer almaktadır. Dolayısıyla da birçok kişi iki istifa türü arasındaki farklılıkları merak ederek araştırma yapıyor. Yazımızda, istifa etmek ve istifa etmiş sayılmak arasındaki farkları ve doğabilecek hakları bulabilirsiniz.

İstifa Etme Nedir?

Bir devlet memurunun çalışmakta olduğu kurum bünyesine yazılı müracaat gerçekleştirerek istifa dilekçesi vermesi, kendi iradesi ile istifa kararını ortaya çıkarmaktadır. Dilekçeyi teslim eden devlet memurunun bu çekilme isteğinin kabul edilmesi ile birlikte görevini bırakabilme şansı bulunur. Eğer memurun istifa dilekçesi kabul görmez ve bu teklif kabul edilmezse, memurun isteği kabul edilinceye kadar görevine devam etmesi zorunludur. Aynı şekilde yerine farklı bir atama gerçekleşene kadar da memur görevine devam etmelidir. Eğer memurun isteğinin kabul edilmemesi senaryosunda ve atama işinin bir aydan fazla sürmesi durumunda, memur bir üst mevkiideki sorumlusuna haber vererek görevi bırakabilme hakkına sahip olmaktadır. Şayet olağanüstü bir durum çerçevesinde istifa isteği doğuyorsa, amirlere haber vermesi durumunda ve bir ay bekleme zorunluluğu içerisinde olmadan istifa etme şansı bulunur. OHAL, sıkıyönetim, savaş ve seferberlik hallerinde de memurlar atama kararlarının ardından görevlerini bırakabilme şansına sahiptir. Usule uygun olarak ayrılarak istifaları kabul gören memurlar, 6 aylık bir beklemenin ardından tekrar memuriyete girme imkanı bulur. Fakat usule uygun olarak istifa etmeyen memurlar, 6 aydan daha fazla bekleme ve hatta bir daha memuriyete dahil olamama sonucu ile de karşı karşıya kalabilir.

İstifa Etmiş Sayılma Nedir?

İstifa etmiş sayılma, kısa tanımı ile müstafi olarak bilinmektedir. Memurların tabii olduğu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu çerçevesinde memurun memuriyet ile ilişiğinin tamamıyla kesilmesi anlamına gelmektedir.

Müstafi olarak sayılma belirli kanunlar çerçevesinde gerçekleşen bir eylem olarak bilinir.

Bir memurun üstlerine herhangi bir mazeret belirtmeden 10 gün aralıksız şekilde işyerine gitmemesi, bir müstafi kararının çıkmasına sebebiyet verir.

Mazeret çerçevesinde izin kullanırken mazeretin ortadan kalkması sonucunda 10 günde görevine geri dönmeyen memur da görevinden istifa etmiş sayılır. Çeşitli sebeplerle aylıksız izin başvurusunda bulunan ve bu süre bitiminde görevine dönmeyen memurlarla atanma emri sonrasında 15 gün içerisinde görevine başlamayan memurlar da müstafi kategorisine dahil olur.

Dolayısıyla, istifa etme kararı memurun kendi iradesi ile almış olduğu bir unsur iken müstafi sayılma durumu tamamıyla belirli şartlara bağlıdır.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.