İtfaiye Personeline Uygulamalı Eğitim

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici, Aksaray'daki eğitimleri Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile birlikte...

12669
Daha Fazla Göster

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici, Aksaray’daki eğitimleri Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile birlikte izledi.

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın göreve gelmesiyle her geçen gün daha da gelişen ve modernleşen Aksaray Belediyesi itfaiye teşkilatı, sahip olduğu modern araçları ve teknolojik ekipmanlarının yanı sıra kendini sürekli yenileyen bir kurum olarak tüm personelini donanımlı bir şekilde eğitmeye devam ediyor. Aksaray Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nün talepleri üzerine Aksaray’a gelen Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı 4 kişilik uzman ekip, Aksaray İtfaiyesinde görevli yaklaşık 50 personele 3 gün süreyle çeşitli konularda eğitim verdi.

İtfaiye Önlem Amiri Arif Yıldırım, işyeri açma, ruhsat ve itfaiye raporu, Bakım Onarım Amiri Mustafa Eken, araç kullanımı ve ekipman tanıtımı, Arama Kurtarma Amiri Başçavuş İbrahim Şimşek, Trafik kazalarına müdahale, Arama Kurtarma Eğitmeni İbrahim Navruz’da arama kurtarma ve müdahale gibi çeşitli kofnularda itfaiye görevlilerine 3 gün süreyle uygulamalı eğitim verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici, “Biz bir şeyin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Yangından önce yangın çıkmaması ile ilgili ne yapılması gerekiyor. Yangın önleme ekibimiz oluşturuldu. Bu ekip 2007 yılından bugüne kadar teknik olarak çıkmış itfaiye yönetmeliğinin ve yangın yönetmeliğini hakikaten Konya’da birebir uyguluyordu. Biz bunu Türkiye genelinde uygulamaya çalışıyoruz. Şu an o yönetmelik üzerinde 3 defa tadilat yapıldı. Birinde 17,birinde 18 ve 11 maddenin değişikliğinde Konya olarak aktif rol aldık. Çünkü sahada karşılaştığımız sorunlar vardı. Birde hafıza olması lazım. Biz bu işe giden ekibin sürekli değişmesinden değil devamından yanayız. Çünkü 3-5 yıl önce verdiğimiz bir ruhsatta sorunla karşılaşabiliyoruz. Dolayısıyla arkadaşlarımız uzun süre bu işi yapınca herhangi bir teknik sıkıntı ile karşılaşmıyoruz. Bununla ilgili de yönetmeliğin Ankara’da uygulanabilir yerin merkezine biz müdahil oluyoruz. Sahada karşılaştığımız sorunları toparlayarak değişimi orada talep ediyoruz ve aynı zamanda itfaiyenin yönetmeliği ne de şu an bir çalışma yapıyoruz. Yakın zamanda Ankara’ya dosyalarımızla beraber veriyoruz. Konya’da biz İtfaiye lisesini oluşturduk. Necmettin Erbakan Üniversitesinde de İtfaiyecilik Yüksekokulunu eğer gerçekleştirebilirsek bir çalışmamız daha var arama, kurtarma ve itfaiyecilikle ilgili 4 yıllık bir fakülte düşünüyoruz. Yıkım Mühendisliği ile ikisini birleştirerek bundan sonraki binaların artık teknik bir ekip tarafından yıkılmasıyla ilgili çalışma yapıyoruz” dedi.

Aksaray Belediye Başkanı Yazgı, başta Konya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok belediye ile işbirliği içinde olduklarını itfaiye personelinin eğitilmesinde sağladığı katkılardan dolayı da Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e ve Daire başkanına teşekkür ederek, “Bizim zaten önemli olan çalışmalarımız içerisinde yakın belediyelerle böyle bir işbirliğimiz var. Bu doğrultuda Aksaray’ımıza gelerek bizlere bu konularda destek olduğunuz için tekrar teşekkür ediyorum. Bizim itfaiyemizin sadece yangın değil birçok alanda yapmış olduğu çalışmalar var. Kurtarmadan tutunda birçok faaliyetlere varıncaya kadar. Yapmış olduğunuz faaliyetler dolayısıyla sizi tebrik ediyorum. Bölgede Konya ilimizde böyle bir çalışmanın olması ve yapılacak yönetmeliklerle de gördüğünüz aksaklıkları eksikleri iletmeniz noktasında da önemli bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Ben itfaiyemize sağlamış olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonra da işbirliğimiz devam edecek. Verilen eğitimleri arkadaşlarımızda inşallah güzel bir şekilde değerlendirdiler” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İtfaiye Personeline Uygulamalı Eğitim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!