İtfaiyeci Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

İtfaiyeciler, yangına ilk müdahale ekipleri olarak zor, tehlikeli ve bir o kadar da değerli bir mesleği icra etmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

63370
Daha Fazla Göster

İtfaiyeciler, özel ekipmanları ile hem yangını söndürür, hem de yangının çevre noktalara yayılmasını önlemiş olur. Oldukça zorlu bir görevi üstlenmiş olan bu meslek için, pek çok kişi gereken şartları ve sürecin işleyişini merak etmektedir. Bu yazımızda bu mesleği ile ilgili detayları ve itfaiyeci olmak isteyen kişilerin izlemesi gerektiği yolları bulabilirsiniz.

İtfaiyeciler Ne İş Yapar?

Genel tanımı ile yangın söndürme çalışmalarına doğrudan dahil olmasının yanı sıra çeşitli olaylar sonucunda arama kurtarma ve acil yardım işlemlerinde de destek veren meslek koludur. Pek çok farklı görevi bir arada yürüterek değerli bir mesleğe devam etmektedir.

 • Herhangi bir noktada yangın çıkmasının ardından gelen ihbarlar ile beraber olay yerine ilk yardımı sağlamak adına gelirler.
 • İlk olarak çıkan yangına müdahale ederek can ve mal kaybının önüne geçer.
 • Yangına müdahale ettikleri sırada, etraftaki güvenliği sağlayarak insanların ve diğer canlıların zarar görmesini engellerler.
 • Can güvenliğinin sağlanmasının hemen ardından, mal güvenliği için çeşitli önlemler alarak yangının minimum kayıp ile atlatılmasını amaçlarlar.
 • Küçük veya büyük çaplı gerçekleşen doğal afetlerin ardından, arama kurtarma ekipleri olay yerine gelmektedir. Arama kurtarma ekipleri ile işbirliği yaparak afetin gerçekleştiği alanda yardım hizmeti sağlarlar.
 • Arama kurtarma çalışmalarına dahil olanlar, AKUT ekiplerinin yönlendirmeleri ile etrafın güvenliğin sağlamaktadırlar.
 • Doğal afetlerde veya yangınlar sonucunda yaralanan kişilerin hastaneye götürülmesi sürecinde bireylere yardımcı olurlar. İlk müdahaleyi yaparak, hastaneye kadar güvenli ve risksiz bir şekilde gitmelerini sağlarlar.
 • Bu mesleği yapan kişiler, gerçekleşen trafik kazalarının ardından da olay yerine gelmektedir. Olay yerinde ilk yardımı sağlayarak, hastaneye gidene kadar ilk müdahaleyi yapmış olurlar.

İtfaiyeci Olmak İsteyenlerde Aranan Nitelikler Nelerdir?

İtfaiyeci Olmak İsteyenlerde Aranan Nitelikler Nelerdir?
İtfaiyeci Olmak İsteyenlerde Aranan Nitelikler Nelerdir?

Bu mesleğin hayalini kuran kişiler, itfaiyeci personel alımları ile ilgili gereken şartları merak etmektedir. Bu bağlamda da yapılan araştırmalar sonucunda, bu mesleğe girmek isteyenlerde aranan bazı özellikler vardır.

Öncelikli olarak KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmiş olmakla yükümlüdür. KPSS’ye girmemiş olan kişiler atanamamaktadır. Sınav sonucunda belirlenen taban puanın üzerinde puan alan kişiler ardından başvuru yapabilme hakkına sahip olmaktadır. En az lise mezunu olma şartı konulmuştur. Bunun yanı sıra bazı yeterlilikler de aranan nitelikler arasında yer almaktadır. İşte aranan şartlar…

 • Eğitim düzeyi olarak en az lise mezunu olmalıdır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Adaylar, herhangi bir sebepten dolayı vatandaşlık ve kamu haklarından yoksun olmamalıdır.
 • Türk Ceza Kanunu’nda yer alan maddelerden dolayı, herhangi bir şekilde kasten suç gibi nedenlerle 1 yıldan fazla hapis cezası almamış olmamaları gerekir.
 • Yüz kızartıcı suçlara bulaşmamış olmak, bu mesleği yapmak isteyenler için gerekli şartlar arasındadır.
 • Erkek adayların en az 1.67 santimetre boya sahip olmalıdır. Kadın adaylar için ise bu sınır asgari düzeyde 1.60 santimetre olarak açıklanmaktadır.
 • Sınavın düzenleneceği tarih itibariyle 30 yaşını geçmemiş olmak gerekir.
 • Erkek adayların askerlik görevini yapmış veya hiçbir ilişiği kalmamış olmalıdır.
 • Erkek ve kadın adaylar için, boy kilo endeksi son derece önemlidir. Erkek ve kadın adaylar ayrım olmaksızın boy kilo endeksine göre en fazla 10 kiloluk artı veya eksi farka tabii olmalıdır. Aksi taktirde işe alım şartları çok zorlaşabilir.
 • Sağlık Bakanlığı onaylı olarak tam teşekküllü sağlık testlerinden hiçbir sorun olmaksızın geçmiş olmak aranan kurallardan biridir.
 • Adaylar başvuru öncesinde Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan en az 70 puan almış ve bunu belgeleyebiliyor olmalıdırlar.
 • Kapalı alan ya da yükseklik gibi fobilerinin olmaması gerekir.
 • Bulaşıcı bir hastalığının olmaması da adaylarda aranan şartlardandır.

İtfaiyeci Olmak için Nasıl Başvuru Yapılır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girme şartı ile adaylık sürecine başlamaktadır. KPSS’ye girmemiş olan kişiler, herhangi bir nedenden dolayı başvuru yapmak istese bile başvuruları geçerli sayılmamaktadır. Bu bağlamda bu mesleği yapmak isteyenlerin KPSS sınavına girmiş olmalarının yanı sıra sınavdan en az 70 puan almış olması da şarttır. Belediyelerin itfaiyecilik alımlarında, 70 puan sınırı yer almaktadır.

Adayın sağlık belgeleri başta olmak üzere başvuru sırasında talep edilen belgelerinin tamamını eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Eksik veya hatalı bir belge ile başvuru geçerli kabul edilmez.

Bireyler özel kuruluşlara başvuru yapabilme şansına da sahiptir. Kamunun yanı sıra özel sektörde de itfaiyeci alımları sık sık yapılabilmektedir. Bunun için de aranan en büyük şart, eğitim düzeyidir. Üniversitelerde Sivil Savunma ve İtfaiyecilik gibi iki ayrı bölüm yer almaktadır. Lisans eğitimlerini bu bölümler üzerinde yapan ve mezuniyet belgelerini alan bireyler, özel kuruluşların bünyesinde çalışmak için başvuru yapabilmektedir.

İtfaiyecilik Nedir?

İtfaiyecilik, genel anlamı ile bakıldığı zaman hem tehlikeli, hem de tehlikeli olmasından dolayı cesaret ve özveri isteyen bir meslek dalıdır. Büyük yangınlardan küçük yangınlara kadar pek çok farklı olayda, itfaiyeciler ilk olarak acil müdahale eden kişilerdir.

Büyük hortumlar ve su ile ekip olarak entegre bir şekilde yangınları söndürmekle yükümlüdürler. İtfaiyecilik için oldukça zor bir meslek denirken, bu işi yapanların görevleri sadece bununla bitmemektedir. Aynı zamanda çeşitli doğal afet ve felaketler sonucunda oluşan hasarlar ve sıkıntılar sonrasında AKUT ekipleri ile olay yerine gelmektedir. Kendi içinde çeşitli birimlere ayrılan itfaiyecilik mesleğinde, itfaiye eri, itfaiye amiri ve itfaiye müdürü gibi mevkiler bulunmaktadır. İtfaiye amiri ve itfaiye müdürü olmak adına terfi sistemi mevcut durumdadır.

Nasıl İtfaiye Amiri Olunur?

Nasıl İtfaiye Amiri Olunur?
Nasıl İtfaiye Amiri Olunur?

İtfaiyecilerin aldığı ilk terfi ile itfaiye amiri olduğu bilinmektedir. İl veya ilçe İtfaiye Müdürlükleri, terfi konusunda yetki hakkına sahip olan kurumdur. İtfaiye müdürlerinin sonrasında en yetkili kişi olan amirler, ağırlıklı olarak teknik detaylar ile ilgilenmektedir. İtfaiye müdürlerine rapor vermek ile yükümlü olan amirler, itfaiye erlerinin mevki olarak üstünde bulunmaktadır.

Nasıl İtfaiye Müdürü Olunur?

İtfaiye müdür olmak için iki farklı yöntem yer almaktadır. Terfi sistemi bu yükseliş için mevcut olan ilk yöntem iken ikinci yöntem ise itfaiye müdürlüğü bünyesine dışarıdan, itfaiye müdürü mevkii ile atanmaktan geçer. İtfaiye müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen atamalar ile beraber, terfi alan kişiler itfaiye kurumundaki en üst düzey yetkili olmaktadır.

İtfaiyeci Teşkilatı Nasıl Kuruldu?

Dünyada kurulan ilk itfaiye teşkilatı Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1720 yılı içinde yeniçeri ocağına bağlı olarak Dergâh-ı Âli Tulumbacı Ocağı olarak isim verilerek kurulmuştur. Yarı askeri olarak çalışan itfaiye, günümüz modern itfaiyenin temellerini oluşturmaktadır. 2.Mahmut döneminde Yeniçeri Ocağının bozulmasıyla 1782 yılında kaldırılır ve buna bağlı olarak da Tulumbacı Ocağı olarak bilinen itfaiyeciler de birlikte ortadan kalkar. Bunun üzerine halk kendi semtlerini korumak adına semt tulumbalarını kurar. Ancak bu zamana kadar idare edilmiş olunsa dahi 1828 yılında çıkan Büyük Hoca Yangını yeni düzen oluşturulmasına zorunlu kılar. Dönemin yetkilileri kurulan Asker-i, Mansur-i Muhammediye için bir tulumbacılar topluluğu hazırlatır ve Yeniçerilerden farklı olması için de adı Yangıncı taburu koyulmuştur. Abdülaziz devrinde de kurulan daireler için tulumbacılar takımı kurulmuş olup bu gruptakilere de daireli adları verilmiştir. Bu kişiler gündüz kendi işleriyle ilgilenirken geceleri tulumbacılar için belirlenen koğuşlarda yatanlardır. Aynı amaca ve hizmete yönelik çalışmalar ile itfaiyeciler bugünde de farklı düzen kurarak çalışmalarını sürdürürler.

İtfaiye Maaşları

Hayati alanda risk seviyesi yüksek meslek gruplarından olan itfaiye, belediye kadrolarına dahil olarak çalışırlar. İtfaiye erleri bazı dönemlerde aylık olarak maaşları ışında ek ödeme almaktadırlar. İtfaiye erlerinin mezuniyet durumlarına göre aylık aldıkları maaş dışında ek ödeme alırlar.

Derece er- ortaokul ve lise mezunu itfaiye eri maaşları: 4.559.03 TL

Derece er- önlisans ve lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.577.02 TL

Derece onbaşı- lise ve ortaokul mezunu itfaiye eri maaşları: 4.650.94 TL

Derece onbaşı- önlisans ve lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.667.93 TL

Derece çavuş- lise ve mezunu itfaiye eri maaşları: 4.650.94 TL

Derece çavuş- önlisans ve lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.667.93 TL

Derece amir-önlisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.733.60 TL

Derece amir- lisans mezunu itfaiye eri maaşları: 4.734.70 TL

İtfaiyeci Eri Kaç Saat Çalışır?

İtfaiyeci erlerinin zor ve riskli bir görevi olduğunu herkes tarafından bilinmektedir. Genellikle çıkan yangını söndürmek ve vatandaşları güvence altına almak adına hizmet vermektedirler. İtfaiyeci erleri 7/24 saat kesintisiz bir şekilde çalışma sağlarlar ve resmi tatillerde bu süreçlere dahildir. Personeller; 12 saat çalışmanın ardından 48 saat ara verirler.

Özel Harekat Polisi (PÖH) Nasıl Olunur? Adaylarda Hangi Şartlar Aranır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İtfaiyeci Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!