1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. İZBAN'daki Taşeron İşçilerinin Kadro Sıkıntısı Çözüldü
İZBAN'daki Taşeron İşçilerinin Kadro Sıkıntısı Çözüldü

İZBAN'daki Taşeron İşçilerinin Kadro Sıkıntısı Çözüldü

DİSK Bölge temsilciliği, İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) bünyesinde taşeron olarak çalışan ve kapsam dışı olduğu düşüncesiyle başvuru formlarını dolduran işçilerin başvurularını kabul etmiyordu! İşçilerin mağduriyeti giderildi ve başvurular 11 Ocak’ta alına

A+A-

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) bünyesinde taşeron olarak çalışan güvenlik ve temizlik çalışanlarının kadro için doldurdukları evrakların teslim alınmadığını belirtmişti. İzmir Valiliğinin devreye girmesiyle evraklar bugün itibariyle alınmaya başladı.

Sarı, şube başkanlarıyla birlikte taşeron işçilerin kadroya geçişleriyle ilgili sorunlara değindi. İZBAN bünyesinde taşeron olarak çalışan yaklaşık 500 güvenlik ve 200 temizlik işçisinin kadroya geçmek için doldurduğu evrakların İZBAN tarafından teslim alınmadığını belirten Sarı, ayın 11'ine kadar bu sorunların aşılamaması halinde işçilerin haklarının ellerinden alınmış olacağını vurgulamıştı. İşçilerin mücadelesi sonuç verdi ve sorun çözüldü.

Evrak ve dilekçe konularında da bir kavram kargaşası olduğunu belirterek, hali hazırda İZELMAN ve İZENERJİ gibi şirketlerde zaten belediye çalışanı olarak gözüken çalışanların evrak ve dilekçe vermemesi gerektiğini, kuruma hizmet sağlayan özel şirketlerdeki işçilerin evrak teslim etmesi gerektiği belirtilmişti.

696 sayılı KHK'ya ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu genelge ile yönetmeliklere göre, yarısı KİT olan ve yarısı BİT (Belediye İktisadi Teşebbüsü) olan birçok kurumda taşeron olarak çalışan işçilerin kadro haklarının bulunduğu belirtilmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın genelgesine göre, alt işveren işçilerinin çalıştıkları alt işveren şirketlerine herhangi bir feragat belgesi vermeleri gerekmemektedir. Bu KHK'ya göre, eğer şirketler farklı işlem yapsaydı şuç işlemiş olacaklardı.

Valilikten yapılan aranma sonucunda İZBAN evraklar alınmaya başladı. ZBAN işçisi, hem güvenlik emekçileri hem 4734 sayılı yasaya hizmet alımı ihalesindeki temizlik şirketi işçileri, örgütlü mücadelenin getirdiği güçle birlikte sonuca ulaştı. Valilikten yapılan aranma sonucunda İZBAN evrakları almaya başladı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.