Kullanılmayan İzinlerde Çalışanların Hakları Nelerdir?

İşçilerin çalışmış oldukları iş yerlerinde belli süreleri doldurmaları halinde sahip oldukları tatil süreleri yıllık izin olarak bilinmektedir. İşte Detaylar...

66789
Daha Fazla Göster

Kullanılmayan İzinlerde Çalışanların Hakları Nelerdir?

Kullanılmayan İzinlerde Çalışanların Hakları Nelerdir?
Kullanılmayan İzinlerde Çalışanların Hakları Nelerdir?

Kullanılmayan İzinlerde Çalışanların Hakları Nelerdir? İşçinin yıllık izne sahip olabilmesi için aynı iş yerinde bir seneyi doldurması gerekmektedir. Tatil süreleri ise 1-5 yıl arası çalışanlar için 14 gün, 5-15 yıl arası çalışanlar için 20 gün, 15 yıl ve üzerindeki çalışanlar için 26 gün olarak düzenlenmiştir.

Anayasa’mızın işçilere kanunen tanımış olduğu yıllık izindeki temel amaç çalışanların izin süreleri boyunca işe gitmeyerek dinlenmeleridir. İşe devam edildiği müddetçe yıllık izin hakkının paraya çevrilmesi mümkün değildir.

İşveren tarafından işçilerine yıllık izin kullandırılmaması durumunda ise işçi adına taraflı fesih hakkı doğmaktadır. Anayasa’da yıllık izinin kullandırılması için kanun bulunmakta ama bu izinin ne zaman yapılacağı konusu ise işverene bırakılmıştır.

İşveren tarafından yıllık ücretli izin yönetim hakkının kötüye kullanılması durumunda ise işçi Anayasa’dan doğan haklarını kullanmakta özgürdür. İş kanunun 24. Maddesine göre işçi yıllık ücretli izin kullanamaması durumunda haklı fesih hakkını kullanabilir.

Yargıtay’ın 2001-17459 esas numaralı kararında bu konuya değinilerek, işçi tarafından hak edilmiş olan yıllık ücretli iznin işveren tarafından net bir şekilde kullandırılmayacağı belirtilmiş bunun üzerine işçi için İş Kanunu’nda tanımlanmış haklarını kullanmasının yolu açılmıştı.

Diğer bir kararda ise işçi ve işverenin anlaşması durumunda 10 günden az olamayacak şekilde parça parça iznin kullandırılması kabul görmüştür. İzinlerin az kullanılmış olması veya 10 günden az kullanıldı denilerek kullanılmamış değerlendirilmesi beklenemez açıklaması yapılmıştır.

Kullanılmayan İzin İptal Olur mu?

Kullanılmayan İzin İptal Olur mu?
Kullanılmayan İzin İptal Olur mu?

Bir sene içerisinde elde edilen yıllık izinlerin diğer takvim yılına gelinmeden kullanılması gerekmektedir. İşçinin farklı nedenlerden dolayı kullanamadığı izin süreleri ise iptal edilmemektedir.

Kamuda ise durum biraz daha farklıdır. Memurlar iki senelik iznini birleştirerek tek bir seferde kullanabilmektedir. Böyle bir durumda ise geçmişten kalan izin süreleri iptal edilir. Bu izinlerin sonraki dönemlerde kullanılması mümkün olmaz.

İş kanuna göre işçinin elde ettiği ancak kullanmadığı izin süreleri, işçinin herhangi bir sebeple işten ayrılması neticesinde işten ayrıldığı zamandaki ücreti üzerinden kendisine para ödemesi yapılır. Çalışan işten kendisini de ayrılsa, işvereni tarafından da çıkarılsa kullanmadığı yıllık ücretli izin parasını almaktadır. İşten ayrılan çalışana yapılacak ödemelerde ise prime esas kazancın üst sınırının dikkate alınması gerekiyor. Çalışanın işten ne şekilde ayrıldığının önem arz etmediği bir ödemedir.

Yıllık izin, Anayasa tarafından çalışanlara verilmiş bir hak olduğu için herhangi bir kişi ya da kurum bu izni çalışanın elinden alamaz veya engelleyemez. Yasaya aykırı durumlarda ise cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. İzin kullandırmayan işverene uygulanan ceza miktarı ise çalışan başına 511,16 TL’dir. Ceza miktarları seneden seneye farklılık göstermektedir.

Fazla Mesai Ücreti Ödenmiyorsa Bunlara Dikkat!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kullanılmayan İzinlerde Çalışanların Hakları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!