İzmir’in su altı kültür mirasını turizme kazandırmayı hedefleyen protokol imzalandı

İZMİR (AA) - İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünce hazırlanan, "İzmir Su Altı Kültür Mirasının Tespiti ve Turizme Kazandırılması Çalışmaları Projesi" protokolü imzalandı.Valili...

Daha Fazla Göster

İZMİR (AA) – İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünce hazırlanan, “İzmir Su Altı Kültür Mirasının Tespiti ve Turizme Kazandırılması Çalışmaları Projesi” protokolü imzalandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre imza töreni, DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsüne ait Piri Reis Araştırma Gemisi’nde gerçekleştirildi. Protokole, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar imza attı.

Vali Köşger, burada yaptığı konuşmada, İzmir'in deniz altı mirası itibarıyla dünyanın en zengin bölgelerinden biri olduğunu vurgulayarak, “İzmir ekonomisi adına yapılacak çok şey olduğunu söyleyegeldik. Turizm alanında da yapılacak çok şey var. Turizmin çeşitlendirilmesi anlamında yapılacak işlerden birisi de su altı turizmi kapsamında, su altındaki kültür hazinelerinin ortaya çıkarılması ve turizmin hizmetine verilmesidir.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Nükhet Hotar da Valilik ile DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsünün destekleriyle Piri Reis Gemisi’nin yeni görevine hazır olduğunu belirtti.

İzmir'deki su altı batıklarını araştırma ile envanterini çıkarma ve süreç içerisinde deniz tarihi müzesi oluşturmak için ilk adımı imzalanan protokolle attıklarını dile getiren Hotar, “İzmir, denizcilik tarihi adına çok önemli bir konuma sahip. Projemiz, 'mavi miras' kapsamı altında yine üniversitemizin, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığının doğrudan desteği ve bakanlar kurulu kararı ile yaptığı çalışmalarla şekillendi. Bu noktaya kadar geldi. İnşallah bu protokolle de bu noktadan sonra İzmir'e özel yeni gelişmelerle hem kamuoyunun hem insanlığın hem bilim dünyasının karşına çıkmış olacağız.” diye konuştu.

Vali Köşger ve Prof. Dr. Hotar, gemide incelemelerde bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzmir’in su altı kültür mirasını turizme kazandırmayı hedefleyen protokol imzalandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!