Jandarma Genel Komutanlığı Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Jandarma Genel Komutanlığı ülkemizde emniyet ve asayişle beraber kamu düzeninin sağlanmasını mümkün kılan birim olarak bilinmektedir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

64556
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jandarma Genel Komutanlığı Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Jandarma Genel Komutanlığı Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?
Jandarma Genel Komutanlığı Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Jandarmalar diğer Kanunlar ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinin verdiği görev ve yetkileri yerine getirmektedir. Bu meslek grubunda çalışan kişiler Silahlı Genel Kolluk Kuvveti olarak gösterilmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı devlet bünyesinde olup İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Jandarmanın görevleri genel anlamda üç kategoriye ayrılmaktadır. Mülki, adli ve askeri görevler ile beraber jandarmaların görev tanımı yapılabilir.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın Tarihçesi

Jandarma Genel Komutanlığı’nın Tarihçesi
Jandarma Genel Komutanlığı’nın Tarihçesi

Osmanlı döneminde Yeniçeri Birliği 1826 yılında kaldırılmıştır. Bu birimin kalkmasının ardından bazı askeri organlar Anadolu ve Rumeli’de illerde güvenliğin ve kamu düzeninin sağlanması amacıyla kurulmuştur. Kurulan bu askeriorganlar günümüzde jandarmanın temellerini oluşturan en önemli unsurdur. Jandarma kavramı ilk defa 1839 yılında Tanzimat Fermanı ilanı sonrasında kararnamelerde görülmüştür. 14 Haziran 1839 Jandarma kavramının ortaya çıkış tarihi olarak lanse edilmektedir.

Jandarma 1879 yılında günümüzdeki adını almıştır. I Dünya Savaşı ve milli mücadelede iç güvenliği sağlama konusunda destek sağlayan jandarma, aynı zamanda da cephelerde Türk ordusuna doğrudan katkı vermiştir.

Cumhuriyet’in ilanının ardından Jandarma Teşkilatı yenileştirme çalışmaları ile tekrardan faaliyete geçmiştir. 1965 yılında yürürlüğe giren Kanun ile beraber sınırlarda, kıyılarda ve karasularında emniyet ve düzenin sağlanması için kaçakçılığın men, takip ve tahkik görevi Jandarma Genel Komutanlığına verilmiştir.

Hala temel mevzuatları teşkil eden 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu 1983 yılında ortaya çıkmıştır.

Jandarma Genel Komutanlığı, günümüzde de üç binden fazla iç güvenlik birliği, 218 komando birliği, 162 cezaevi birliği ve 160 koruma birliği ile vatandaşların can güvenliğini 7 gün 24 saat korumaya devam etmektedir.

Jandarma Genel Komutanlığı Ne İş Yapar?

Jandarma Genel Komutanlığı Ne İş Yapar?
Jandarma Genel Komutanlığı Ne İş Yapar?

Jandarma Genel Komutanlığı emniyet ve asayişe ilişkin tanımlar ile nitelendirilebilir. Bu bağlamda, emniyete ilişkin tanımı devlete topluma kişi ve mallara yönelik tehlike yaratan sabotaj ve diğer unsurları önlemek için önlemleri alan birimdir.

Asayiş tanımı olarak ise hukuka uygun bir şekilde gerekli önlemlerin alınması sonucunda devlete, topluma kişilere ve mallara yönelik sabotaj kaza gibi söz konusu durumların olduğu ortamlarda hayatın normal akışını zedeleyecek unsurlar çerçevesinde düzeni korumaktır.

Jandarmalar Emniyet ve asayiş ile beraber kamu düzeninin kurulması yolunda öncülük yapan ve diğer Kanun ile Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri’ne göre yetkileri olan silahlı kolluk kuvvetleridir.

Jandarma Genel Komutanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin bir parçası olan ve silahlı kuvvetlerle ilgili görev ve eğitim bakımından Genel Kurmay başkanlığına, emniyet ve asayiş kavramları altında ise İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir şekilde çalışmaktadır. Bu iki ayrıma rağmen jandarmalar bakana karşı sorumludur. Jandarmalar İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışsa da seferberlik ve savaş gibi durumlar karşısında kuvvet komutanlıklarının emrine girmektedir. Bu bağlamda da konuş yerlerinin düzenlenmesi konusunda Genelkurmay Başkanlığının görüşleri alınmaktadır.

Jandarma görevlerinde olağanüstü sayılacak hallerde mevcut düzeni ve asayişi sağlama yetkisine sahiptir. Polis Teşkilatının bulunmadığı beldelerde, özel kolluk kuruluşlarının sorumluluğu altına verilen yerlerde ve jandarmayı ilgilendiren ihlal veya suçların işlenmesi durumunda jandarma yetkilere sahiptir. Bununla beraber özel kolluk kuruluşlarının sorumluluğu altında olmasına rağmen bu kuruluşların olmaması durumunda Jandarma ihlal ve suçlar ile İlgilenebilir. Aynı zamanda jandarmanın görevlendirilmesi veya suç veya ihlale direkt olarak el koyması mümkündür.

Jandarmalar sorumluluk alanı içerisinde vazife başında olduğu yerlerde kanunlara bağlı olarak mevzuat hükümlerine göre hareket etmektedir. Jandarmalar görevlerini yerine getirirken polisin sahip olduğu sorumluluklara ve yetkilere sahip durumdadır.

Jandarma amiri tarafından alınan emre, anayasaya, kanunlara ve yönetmeliğe göre hukuksuz ve aykırı gördüğü takdirde görevini yerine getirmeme hakkına sahiptir. Aynı zamanda böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığı takdirde jandarmalar yaşanan bu aykırı durumu emri veren kişiye bildirebilir. Fakat amirin verdiği emirde ısrar etmesi sonucunda ve bir kez daha yazılı olarak tekrar etmesi halinde emir yerine getirilmektedir. Her ne kadar kanuna aykırı olursa olsun iki defa yazılı olarak belirtilen emir uygulanır. Fakat emri yerine getiren kişi bundan sorumlu olmaz.

Kanunların yanı sıra aynı zamanda suç teşkil eden emir ve söylemler de hiçbir şekilde yerine getirilmez. Jandarmalar suç teşkil eden emirleri yerine getirdiği takdirde sorumluluk içinde olur.

 • İnsanların can, ırz ve emniyetini sağlamak adına,
 • Devletin bekası ve güvenliğine karşı işlenen suçlarda failleri yakalamak için,
 • Yine devlete karşı işlenen bir suçta delilleri tespit etmek için,
 • Devlet kuvvetlerinin lehine olmayan durumlarda bireysel veya toplu olarak mukavemette bulunanları yakalamak veya hamleleri ortadan kaldırmak için,
 • Hükümet karşıtı şiddet kullanan, gösteren, yalnız veya toplu mukavemet içerisinde olan kişilerin yakalanması, mukavemetin önlenmesi için,
 • Kolluk kuvvetlerinin yakaladığı fakat bu kuvvetlerin elinden kaçan şahısların yakalanması için,
 • İşlenmesi muhtemel bir suçum işlenmesine veya devamına engel olmak için,
 • Kanunsuz toplantı ve yürüyüşlerin önüne geçerek failleri yakalamak için,
 • Yangın, su baskını ve diğer doğal afetlerde görevlilerce alınması şart olan tedbirler için,
 • Halka açık yapılan toplantı ve yürüyüşlerde bozulması muhtemel düzenin sağlanması için amirlerin verdiği emirler derhal yerine getirilmelidir. Herhangi bir suç teşkil etmesine rağmen aykırılık durumu olsa dahi doğabilecek sorumluluk emri veren amire aittir.

Jandama Genel Komutanlığı’nın Görevleri

Jandama Genel Komutanlığı’nın Görevleri
Jandama Genel Komutanlığı’nın Görevleri

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda jandarmanın sorumlu olduğu görev ve yetkiler net bir şekilde belirtilmiştir. Jandarmalar mülkiye görev, olağanüstü durumlar, halkın canın ve malın korunması, hak ve hürriyetlerin korunması, ateşli silahlar ve bıçakların kullanılması ve daha pek çok farklı olayda yetki sahibi kişilerdir.

Jandarmalar genel anlamda

 • İnsanların canını ve malını korumaktadır.
 • İşlenmesi muhtemel bir suçun önüne geçerek kamu düzenini sağlamak adına gerekli adımlar atmaktadır.
 • Anayasada ve kanunlarda belirtilen hak ve hürriyetlerin uygun bir şekilde kullanılması için gerekli önlemleri almaktadır.
 • Halkın huzur ve sükununu bozan, kanuna aykırı hareket eden kişilere engel olmaktadır.
 • Yardım ve korunmaya muhtaç çocuk, engelli, yaşlı, düşkün, kimsesiz ve yabancılara yardım etmektedir.
 • Jandarmalar her türlü kaçakçılık ve benzeri faaliyetlere engel olmaktadır.
 • Ceza İnfaz kurumlarının taşıma yaptığı sırada dış korumalarına sağlayan birim jandarmadır. Önlemleri alarak tutuklu veya hükümlülerin, nakil işlemlerinde güvenliğini sağlar.
 • Emniyetin sağlanarak suçların ortaya çıkması, suç işleyen faillerin tespiti ve yakalanması amacıyla belge ve istihbarat toplar. Aynı zamanda diğer kolluk birimleri ile işbirliği yaparak ortak hareket eder.
 • Meydana gelen trafik kazalarında ilgili işlemleri Jandarma da yapabilir.
 • Diğer kolluk kuvvetleri ve sivil toplum kuruluşları ile suçların önlenmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yürütür.
 • Herhangi bir ihlal ve saldırı durumu ile karşı karşıya kaldıkları takdirde, kanunlar izin verdiği takdirde eylemcileri yakalamak ve işlem yapmak adına yetkilere sahiplerdir.
 • Suçun işlenip işlenmediğini araştırarak, devlete, insanlara ve kamuya yönelik herhangi bir tehlike yaratıp yaratmadığını, yaratıyorsa Kanuni gereğini yerine getirerek failler hakkında işlem yapılmasını sağlar.
 • İstihbarat ve bilgi ile delil toplama faaliyetlerini yürüterek toplanan bilgileri değerlendirmek, ve gerekli kuruluşlara ulaştırarak onlarla işbirliği yapmak.

Kadroya Geçmeden Askere Gidilirse Süreç Nasıl İşler?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Jandarma Genel Komutanlığı Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!