Jandarma Genel ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Resmen İçişleri Bakanlığına bağlandı

Resmi gazetede yayınlanan kararla Jandarma Genel ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığına bağlandı.

23301
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

27 Temmuz 2016 tarihli ve 29783 2. mükerrer sayılı Resmî Gazete’de, KHK/668 Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname yayımlandı.

Bu 2. Mükerrer Resmi Gazete’de en dikkat çekici hüküm daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından dile getirilen Jandarma Genel ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının İçişleri Bakanlığına bağlanması hususuydu.

Bu bağlamda 27 Temmuz 2016 tarihli ve 29783 2. mükerrer sayılı Resmî Gazete ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı İçişleri Bakanlığına bağlandı.

Jandarma Genel Komutanlığı ikmal hizmetleriyle faaliyetlerine ait her türlü ihtiyacını ve silah ve mühimmatını İçişleri Bakanlığınca belirlenecek standartlara uygun olarak kendi bütçesinden karşılar. Ancak Jandarma Genel Komutanlığı, Savunma Sanayi Destekleme Fonundan Türk Silahlı Kuvvetlerinin tabi olduğu usul ve esaslar dahilinde yararlanır.

Sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde Kuvvet Komutanlıkları emrine girecek veya İçişleri Bakanı ya da valilerce askeri görev verilen jandarma birliklerinin her türlü ihtiyacı (sefer stokları dahil) emrine gireceği Kuvvet Komutanlıklarının standartlarına uygun olarak Milli Savunma Bakanlığınca sağlanacak.

Ayrıca, Jandarma birlikleri; Genelkurmay Başkanlığının talebi üzerine İçişleri Bakanının, illerde ise garnizon komutanının talep etmesi halinde valinin onayıyla kendilerine verilen askeri görevleri de yapacaklar.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 5 sene önce

    Ben jandarma lojistik uzman erbaşlıgı kazandım bütün işlemlerim bitti agustosta atama olacaktı ben heyecanla sabırsızlıkla bekliyorum ama halen bir sonuç yok iptal olur mu bizim hakkımız yenir mi ne zaman açıklanır lütfen bu konu hakkında bilgi verir misiniz

  2. 5 sene önce

    Bir asker gercek bilgileri oradan buradan ogrenemez. İkk denen birsey var

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!