1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Jandarma Uzman Erbaş Alımı Şartları Nelerdir Ekim 2018
Jandarma Uzman Erbaş Alımı Şartları Nelerdir Ekim 2018

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Şartları Nelerdir Ekim 2018

Jandarma Genel Komutanlığı 2018/1 uzman erbaş alımları tamamlandı. Jandarma'ya 2018/2 kapsamında yeni uzman erbaş alımları bekleniyor. Adayların taleplerini ve beklentilerini gündeme getirmek adına yetkililerden açıklama yapılmasını beklemekteyiz.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı Temmuz ayında başvurularını aldığı 2018/1. Dönem uzman erbaş alımlarının ardından adaylar 2018/2. Dönem için gün sayıyor. My Memur olarak uzman erbaş alımlarına dair ilan yayımlanmadan önce tüm detayları ve başvuru şartlarını hatırlatmak istiyoruz.

Jandarma Uzman Erbaş alımları başvuru genel şartları! Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak, Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak gerekmektedir.

Uzman erbaş alımı mezuniyet şartı; Lojistik branşı sözleşmeli uzman erbaş için en az ortaokul/ilköğretim (8 Yıllık), diğer branşlar (MEBS, bot serdümeni ve dalış amiri) için en az lise/ortaöğretim ve dengi okul mezunu olmak veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak gerekiyor. 2018/2. Dönem uzman erbaş alımı asayiş branşına olacaksa alımla ilgili mezuniyet değişebilecektir.

Uzman erbaş alımı yaş şartı; Nüfus kaydına göre 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak (1 Ocak 1991 [dahil] - 01 Ocak 1999 [dahil] tarihleri arasında doğanlar) gerekiyor.

Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak (1 Ocak 1989 - 1 Ocak 1999 tarihleri arasında doğanlar) gerekiyor.

Uzman erbaş alımı sağlık raporu şartı; Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, sevk edildikleri hastanelerden TSK, Jandarma ve Sahil Güvenlik K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak “Uzman Erbaş Olur ” kayıtlı sağlık raporu almış olmak,

Uzman erbaş alımı boy-kilo şartı; En az 164 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak koşuluyla, kilosu Boy-Kilo Tablosunda oranları belirtilen değerler içerisinde bulunmak gerekiyor. (Boy uzunluğu çıplak ayakla, ağırlık ise spor şortu/eşofman ile ölçülür.)

Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, J.Gn.K.lığında ve Sahil Güvenlik K.lığında daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak gerekiyor.

TCK cezai hükümler; Verilen ceza, ertelense, seçenek yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse veya affa uğrasa dahi; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasniî, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabiî mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçları ile askerlik hizmeti sırasında firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat, isyan suçlarından dolayı yahut 22 Mayıs 1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahkûm olmamak gerekiyor.

Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adlî veya askerî mahkemeler tarafından otuz günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak gerekiyor.

Taksirli suçlar nedeniyle altı ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkûm olmamak gerekiyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak gerekiyor.

Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinden 80 puan notu almış olmak gerekiyor.

Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, vücudunun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak, diğer bulgular için ise TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre uygun bulunmak), Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak gerekiyor.

47197.jpg

47100.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
9 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler