1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Jandarma Uzman Erbaş Alımında 5 Yıl Askerlik Terhis Sorunu
Jandarma Uzman Erbaş Alımında 5 Yıl Askerlik Terhis Sorunu

Jandarma Uzman Erbaş Alımında 5 Yıl Askerlik Terhis Sorunu

Jandarma Genel Komutanlığı 2017/10 uzman erbaş alımlarında 696 sayılı KHK ile 5 yıl askerlik terhis şartının gelmesi ile daha önce başvuru yapıp kazanan adayların sorunu devam ediyor.

A+A-

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine istihdam edilecek olan uzman erbaşların 25 Ağustos 2017 Tarih ve 694 Sayılı kanun ile getirilen düzenlemeye göre askerlik terhis şartı ortadan kaldırılmış olup yaş sınırı da 27’ye yükseltilmiştir.

Ardından yayınlanan 2017/10 Jandarma Uzman Erbaş Temini Başvuru Kılavuzuna istinaden şahsımda dahil binlerce kişi 30 Ekim 2017-13 Kasım 2017 tarihleri arasında başvuruda bulunduk. Başvurumuz kabul edilip sınav yerlerimiz açıklandı.

Yazılı sınav, fiziki yeterlilik testleri ve sözlü mülakatları geçip sağlık raporlarımızı hazırlayıp Jandarma Genel Komutanlığına teslim ettik. Devlet tarafından güvenlik soruşturmalarımız yapıldı. Bir kısmımız eğitimi bitirip göreve başladı. Bir kısmımız ise şuan eğitimde.

Fakat adaylardan sonra çıkarılan 27 Aralık 2017 Tarihli 696 Sayılı KHK düzenlemesi ile; Kanunların geriye yürümezliği, kazanılmış hakların sonraki yönetmelik ile ortadan kaldırılamayacağı ilkeleri çiğnenip hiçe sayılarak 2017/10 Kılavuzundan başvuran adayların da 5 yıl askerlik terhis şartını taşımadığı iddia edildi.

Oysaki mevcut kılavuzda böyle bir madde bulunmadığı, 1990 doğumlu askerliğini yapmayan bir kişinin sorun yaşamazken 1991/1-2 tertip olarak askerlik yapan kişilerin ise mağdur edilmesi ve bir hatanın içinde bulunulduğu aşikardır.

5 Ekim 2018 Tarihinde Safranbolu’da bulunan Jandarma Eğitim Birliğinden bütün 1991/1-2 tertiplerin ilişiği kesildi ve 17 günlük eğitimin ardından geri evlerine gönderildi. Bizden Sonra uygulamaya giren yasa geriye dönük uygulandı.

2017/10 sözleşmeli uzman erbaşlık sınavına girdim sınavı kazandım 19 Eylül’de Safranbolu eğitim alayına teslim oldum bizi başvuruda olmayan beni ve 40 arkadaşı ilgilendirmeyen bir madde yüzünden (terhis tarihinden 5 yıl geçmeyecek maddesi yüzünden sözleşmemizi fesih ettiler)biz 40 arkadaş askerliğimizi yaptığımız için suç işler gibi olduk.

Şuan eğitimde askerliğini yapmamış kişilerde var 27 yaşında personel daha askerliğini yapmamış eğitimde ona bir şey olmadı biz askerliğimizi yaptık diye üzerinden 5 yıl geçti diye eğitimden attılar bizler vatan borcumuzu yerine getirdik diye şu an suçlu duruma düştük bize dava açın kazanırsınız diyorlar biz devletimize dava açmak için değil hizmet etmek için burada olduklarını belirten adaylar sorunlarının çözülmesini istiyor.

Dava açmak istemiyoruz sadece bu yapılan yanlıştan bir an önce dönülmesini eğitimimize devam etmek istiyoruz diyen adayların taleplerinin yerine gelmesi adına konunun gündeme getirilmesi şart!

jand1.jpgbasvuru-sart.jpg

jand3.jpgjand4.jpg

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler