Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Fakülte ve MYO Temin Yönetmeliği Değişti

İçişleri Bakanlığı tarafından 24 Haziran 2017 tarihli resmi gazetede Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı fakülte ve meslek yüksekokulları temin yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik yayımlanarak yürürlüğe girdi.

featured

Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca temin edilerek Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Fakülte ve Meslek Yüksekokullarında eğitime alınacak öğrencilerde aranacak şartlar ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelik Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisince temin edilerek eğitime alınacak öğrencilerde aranacak şartlar ile giriş sınavlarına ilişkin usul ve esasları olarak değiştirildi.

Temin merkezleri tanımı temin merkezi olarak değiştirildi ve tanımı Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinin temin faaliyetlerine yönelik kadrolanmış birimini oldu.

Adaylar için duyuru, başvuru zamanı ve şekli, adayların çağırılması  maddesinde yapılan değişiklik şu şekildedir:

Eski hüküm: Fakülte ve Meslek Yüksekokullarına giriş sınavlarına ilişkin duyurular, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Başkanlık resmi internet sayfalarında veya diğer uygun iletişim araçlarıyla yapılır. Başvuruların hangi tarihler arasında ve nereye yapılacağı ile başvuru tarihlerinin değiştirilmesi veya süresinin uzatılmasına ilişkin hususlar her yıl için Temin Merkezlerince belirlenir.

Yeni hüküm: Fakülte ve Meslek Yüksek Okullarına giriş sınavlarına ilişkin duyurular, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının resmi internet sayfalarında veya diğer uygun iletişim araçları ile yapılır. Başvuruların hangi tarihler arasında ve nereye yapılacağı ile başvuru tarihlerinin değiştirilmesi veya süresinin uzatılmasına ilişkin hususlar her yıl için Temin Merkezince belirlenir.”

Sınav komisyonlarının oluşturulması maddesinde yapılan değişiklikler:

Eski hükümler:

Merkezi Sınav Komisyonu: Komisyon başkanı en az albay rütbesinde ve ikisi öğretim elemanı olmak üzere beş personelden oluşur.

Mülakat Sınav Komisyonu: Mülakat sınav komisyonu, bir üstsubay başkanlığında, iki subay, bir öğretim elemanı ile psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu bir kişi olmak üzere beş personelden oluşur. Mülakat Sınav Komisyonu üyelerinin kimlerden oluşacağı; Başkanlık, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının Temin Merkezleri, Personel Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığında ilgili birimlerin Başkanı veya yetkilendireceği personelden oluşan üst komisyon tarafından, liste halinde belirlenir. İhtiyaca göre birden fazla mülakat sınav komisyonunun kurulması halinde, personelin hangi mülakat sınav komisyonunda görev yapacağı, mülakatın yapılacağı gün, ilgili personelin ve personel temin merkezinden yetkili bir personelin hazır bulunduğu ortamda kura ile belirlenir ve müşterek tutanakla imza altına alınır.

Yeni hükümler:

Merkezi sınav komisyonu: Komisyon, başkanı en az albay rütbesinde ve biri öğretim elemanı olmak üzere üç personelden oluşur. Komisyon Bakan oluru ile belirlenir. Sınavların mevzuata uygun olarak yapılmasını takip ve kontrol eder.”

Mülakat komisyonu: İçişleri Bakanının, biri öğretim elemanı (sivil veya subay) ile biri psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu kişi olmak üzere görevlendireceği beş personelden oluşur. İçişleri Bakanınca üyeler arasından biri Başkan olarak görevlendirilir. İhtiyaca göre birden fazla mülakat sınav komisyonunun kurulması halinde, personelin hangi mülakat sınav komisyonunda görev yapacağı, mülakatın yapılacağı gün, ilgili personelin ve personel temin merkezinden yetkili bir personelin hazır bulunduğu ortamda kura ile belirlenir ve müşterek tutanakla imza altına alınır.”

Temin işlemlerinin tek elden yürütülmesi  maddesi Personel görevlendirilmesi olarak değiştirildi. Yeni madde içeriği de şu şekildedir:

Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının Akademide öğrenim görecek personelinin temin işlemleri, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Temin Merkezi tarafından tek elden yürütülür. Sınav komisyonlarında görev alacak tüm personel (üye ve başkanlar) Bakan tarafından görevlendirilir. Bakan komisyonlara Akademi personeli, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personeli, Bakanlığın diğer personeli ile diğer kurum ve kuruluş personelini görevlendirebilir.

Jandarma personeli ile Sahil Güvenlik personeli içinden bu faaliyetlerde görevlendirilebilecek personel her yıl Ocak ayında Akademi tarafından Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile koordine edilerek belirlenir; Jandarma personeli ile Sahil Güvenlik personeli içinden sınav komisyonlarında yer alacak personel havuzu Bakan onayı ile kesinleşir. Temin faaliyetlerinde oluşturulan komisyonlara Bakan tarafından bu havuzdan görevlendirme yapılabileceği gibi diğer personel arasından da görevlendirme yapılabilir.

Komisyonlarda görevlendirilecek tüm personelin arşiv araştırması yapılması zorunludur.”

Eski hüküm: Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı personel temin işlemleri, Temin Merkezleri ile de koordine edilerek tek elden yürütülebilir. Bu durumda işlemleri yürüten komutanlığın personeli haricindeki komutanlık personeli işlemlerin yürütülmesini takviye eder veya bu süreçte hazır bulunur. Yönetmelik değişikliği için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Fakülte ve MYO Temin Yönetmeliği Değişti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!