Japonca Öğretmeni Nasıl Olunur?

Üniversitelerde özel olarak bulunan 4 yıllık Japonca öğretmenliği bölümlerini bitiren adaylar Japonca öğretmenliği unvanına sahip olurlar.

Japonca Öğretmeni Nasıl Olunur?
Japonca Öğretmeni Nasıl Olunur?
Daha Fazla Göster

Japonca öğretmeni bölümü her öğretmen branşlarında olduğu gibi Japonca alanında da en iyi öğretmenleri yetiştirmektir. Bu alanda en iyi eğitim verilerek amaç Japonca dilini ve Japon kültürünü anlatarak dil yapısının kavranmasını sağlamaktır. Etkili yöntemler ve dersler yabancı dil amacıyla Japonca dilinde bilhassa özenle seçilmektedir.

Japoncanın dil yapısında ve Japon kültürlerinin ciddi anlamda yaşam tarzı olacak kadar benimsenmesi üzerine de Japon öğretmenliği yapılabilmektedir. Yeterli gelecek kadar bilgi sahibi ve donanımı bulunan kişilerde bu kapsam alanında eğitim kurumlarında çalışmaya hak verilebilir. Aynı anda da Japonca öğretmenliği bölümünden mezun olan adaylar da bu dili öğrendikten sonra Japon kültürünü de tanımalı ve tanıtmalıdırlar.

Japonca öğretmenliğinin içerisinde dilin gramer yapısı ve Japonca kültürü ile ilgili anlamlı ve özel nitelikli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Üniversitelerde 4 yıl boyunca benimsenen amaç tam olarak öğrencilere tüm detayıyla bu dilin anlatılmasını sağlamaktır. Japonca öğretmenliği için üniversiteler eğitim fakültelerine bağlı olarak eğitim vermektedir. Aynı zamanda tamamen lisans eğitimi olarak verilir. Bu eğitim sonrasında başarıyla sonuç alan öğrenciler artık “Japonca Öğretmeni” unvanına sahip olurlar.

Türkiye geneline Japonca öğretmenliği sadece bir üniversitede bulunmaktadır. Bu üniversite Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi eğitim fakültesinde Japonca öğretmenliği olarak tercih edilebilir.

Japonca Öğretmeni Mezunu Ne İş Yapar?

Japonca Öğretmeni Mezunu Ne İş Yapar?
Japonca Öğretmeni Mezunu Ne İş Yapar?

Japonca öğretmenliği bölümünden mezun olan kişiler sonrası için sadece unsan isminden de anlaşılacağı üzere sadece eğitim sektöründe görev yapabilirler. Bunun yanı sıra özel ya da devlet kurumlarında bölüme göre görevlendirme yapılmaktadır. İstihdam olarak bakıldığında da alanları oldukça geniş olan bu mesleğin kendilerini her daim geliştirmelerine göre de oldukça geniş istihdam alanları olmaktadır. Bunun üzerine de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Japonca eğitimi verilebilir.

Japonca Öğretmeni Meslek Kodu Nedir?

Her meslek için farklı farklı kodlar oluşturan SGK bu meslek için de farklı bir kod oluşturmuştur. Örnek olarak: Tepe Yönetici-Mali İşlerden Sorumlu (CFO) mesleği için “1120.43” kod olarak kullanılır iken Oyuncakçı-Satış mesleği için “5221.18” kod olarak kullanımı uygun görülmüştür. Genel anlamda standart bir veri tabanı oluşturmak amacıyla ve SGK primleri kayıpları ön planda tutularak bu sorunların önüne geçilmesi için meslek kodlarına ihtiyaç duyulmuştur.

ISCO-08 Mesleklerin Uluslararası Standart Sınıflandırması yönergesine göre ise Japonca Öğretmeni Meslek Kodu “2353.02” olarak belirlenmiştir.

Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?
Nerelerde İş Bulabilir ve Çalışabilir?

 Japonca öğretmenliğinden mezun olan adaylar bu dil alanında detaylı bilgi sahibi olabilmek için özel ve devlet okullarında çalışma imkanına sahiptirler. Aynı zamanda eğitim kurumları haricinde yurt dışında da kendilerini geliştirdikleri taktide farklı sektörlere geçiş yapabilirler. Bu ölümden mezun olan kişiler akademik olarak da kariyer yapmayı planlayabilirler. Turizm alanında ülke içinde ya da dışında da rehberlik gibi farklı hizmetlere de yönelebilirler. Seyahat ce otelcilik gibi alanları turizm sektöründe değerlendirebilirler.

En çok tercih edilen meslek grupları arasında yer alan Japonca öğretmenliği özellikle son zamanlarda Japonya’dan gelen turistler için turizm alanına yönelik daha fazla talep görmeye başlanılmıştır. Japonca bilen kişiler aranırken öğretmenlik bölümünü bitiren adaylar bu kişiler için daha fazla tercih edilmelerine sebep olmuştur. Bunların yanı sıra Japonca öğretmenliğini bitiren adaylar kendileri de saat başı ücret talep ederek özel ders verme imkanına sahiptirler. Bu yüzden bu bölüm de kişinin kendini geliştirmesine yönelik her alanda da gelişim sağlayabilecek bir meslek gurubu arasında yer almaktadır.

Bilgisayar Öğretmeni Nasıl Olunur?

 

 

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Japonca Öğretmeni Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!