Nasıl Kabin Memuru Olunur?

Havayolu ile taşıma yapan araçlarda gereken güvenlik önlemlerinin doğru uygulanmasından ve yolcuların konforundan sorumlu olan kişiler kabin memuru olarak nitelenir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

featured

Kabin memurluğu mesleği günümüzün revaçta mesleklerindendir. Bu nedenle kabin memurunun ne olduğu, görevleri ve hangi şartları yerine getirenlerin kabin memur olabilecekleri merak edilir. İşte cevapları…

Kabin Memuru Nedir?

Kabin görevlisi de denilen kabin memurları havayolu uçuşunun güvenli, konforlu ve emniyetli ve olarak gerçekleşmesi için görev yaparlar.

Bu kişiler uçağın içinde kabinin en arka kısmından kokpite kadar olan alandan sorumludurlar. Uçağın dışında ya da kokpitte herhangi ir görev ve sorumlulukları yoktur.

Kabin Memuru Ne İş Yapar?

Kabin Memuru Ne İş Yapar?
Kabin Memuru Ne İş Yapar?

Kabin memurları ile ilgili tüm detaylar Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış olan konuya dair mevzuatlarda açıkça belirtilmiştir.

Her kabin memuru uçağın bir kapısından sorumludur. Bu sorumluluk hem uçuş sırasındaki normal şartları, hem de acil herhangi bir durumdaki şartları kapsar. Normal uçuşlarda havayolu şirketi tarafından belirlenen ve el kitapçığında belirtilerek kabin memuruna verilen kurallar geçerlidir.

Kabin memuru bu kurallara uymak koşuluyla sorumlu olduğu kapının açılmasından, kapatılmasından, acil bir durumda havayolu şirketinin belirttiği şartlara uygun şekilde açılmasından ve kapanmasından, uçağın dışındaki şartların uygun olmaması halinde kapının açılmamasından sorumludur.

Kabin Memurlarının Görevleri Nelerdir?

Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra kabin memurunun serviste görev yapıp yapmayacağı havayolu şirketine bağlı olarak değişir. Uçaklardaki servis o havayolu şirketi tarafından uygun görülen ürünlerin ve malzemelerin uçağa yüklenmesinin ardından yerine getirilen akışın ve düzenin kapsamında yolculara nasıl sunulacağı olarak açıklanabilir. Yurtdışı uçuşlarda gümrüğe tabi olmayan ürünlerin satışı da servis içinde değerlendirilir. Servisle ilgili gereken tüm eğitimler havayolu şirketi tarafından verilir.

Kabin memurlarının güvenlik ve emniyete dair görevleri iki temel bölümde incelenir. Bunlar aşağıdaki şekildedir.

Uçuşun ve yolcuların güvenliğini ve emniyetini riske edecek bir halin ortaya çıkmasını engellemek için gözlemler yapmak, gereken iletişimi sağlamak (kabin içinde herhangi bir sebeple duman olması, yangın çıkması gibi)

Uygulanan tüm tedbirlere rağmen bir acil durumun oluşması halinde yolcuların güvenliğinin sağlanması adına acil durumum olası en az zararla atlatılması için acil durumda geçerli prosedürlerin en hızlı şekilde uygulanmasının sağlanması (acil bir durumda kaptanında onayını almak kaydıyla uçaktaki yolcuların güvenli bir şekilde tahliye edilmesi gibi)

Kabin memurları tüm bu konular ile ilgili temel eğitimleri ve yenileme eğitimlerini Sivil Havacılık genel Müdürlüğü’nün mevzuatlarına göre alırlar. Ayrıca her havayolu şirketinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış olan eğitim kitapları da bulunur ve bu kitaplarda gerekli tüm bilgiler yer alır.

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Nasıl Olunur?
Nasıl Olunur?

Türkiye’de kabin memuru olmak için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün mevzuatlarında yer alan genel şartlar vardır. Ayrıca alım yapacak olan havayolu şirketleri tarafından bazı özel şartlar da belirtilebilir.

  • En az 18 yaşında olmak
  • Sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla Sivil Havacılık genel Müdürlüğü tarafından belirlenen bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu almak
  • İşletme El Kitabı’nda belirtilmiş olan tüm usullere uygun bir şekilde görevlerini ifa edebilecek niteliklere sahip olmak (gerekli kilo, boy şartları ve psikolojik test gibi)
  • Yurtiçinde veya yurtdışında asgari 10 yıllık eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun olmak
  • İngilizce biliyor olmak (Bu şart ile ilgili detaylar kabin memur alımı yapacak olan havayolu şirketi tarafından belirlenir)

Kabin Memurları Hangi Eğitimi Alır?

Hangi Eğitimi Alır?
Hangi Eğitimi Alır?

Kabin memurlarının uçuş sırasında uçak içinde yukarıda belirtilen bazı görev ve sorumlulukları vardır. Bunların başında gelen yolcuların güvenliğini sağlama görevi için bazı eğitimler alınması gerekir. Bu eğitimlerde teorik bilgiler verilir. Ayrıca kabin memuru adayının özgüveninin artması, bu artışın sağlanarak görevini yerine getirirken otoriteyi sağlayabilmesi de sağlanır.

Kabin memurunun bir diğer görevi olan yolcuların konforunun sağlanması ve gerekli ihtiyaçlarının uçuş süresince sağlanması için de havayolu şirketi tarafından gereken eğitimler verilir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün bütün operasyon süreçlerinde olduğu gibi kabin memuru olmak isteyenler için de geçerli olan bir süreç vardır. Bu süreç SHGM tarafından onaylanan şirketlerin kitaplarında da açıkça belirtilir.

Kabin memur olmak için öncelikle düzenlenen mülakat sınavını geçmek gerekir. Bu sınavın aşamalarını başarıyla geçen adayların işe alım süreci başlar. İşe alındığı kesinleşen kabin memurlarının bahsi geçen eğitim süreçleri devreye girer. Gereken eğitimleri alarak göreve başlamaya hazır olduğuna karar verilenler kabin memur olarak uçuşlarda çalışmaya başlarlar.

Kabin Memuru için Aranan Şartlar Nelerdir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nasıl Kabin Memuru Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!