1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Kademe ve Derecelere Göre Memur Maaş Listeleri Yayımlandı
Kademe ve Derecelere Göre Memur Maaş Listeleri Yayımlandı

Kademe ve Derecelere Göre Memur Maaş Listeleri Yayımlandı

Maliye Bakanlığı en düşük memur ve memur emeklisi maaşlarının yanı sıra bazı unvanların kademe ve derecelere göre maaş ayrıntılarını Ocak 2018 ile Temmuz 2018 olarak yayımladı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in 2018 yılı 6 aylık enflasyon oranlarını açıklamasından sonra Maliye Bakanlığından de açıklama gelmişti. Maliye Bakanlığı 2018 yılında kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarında yapılan artışlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerine göre artışları açıkladı.

Maliye’den yapılan açıklamada 2018 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde, 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranından kaynaklı olarak verilen enflasyon farkıyla birlikte toplamda % 5,69 oranında artış yapıldı. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları da 2017 yılının ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyona bağlı olarak % 5,69 oranında artırıldığı açıklandı.

Memur ve Tüm Emeklilerin maaş artışları! 2018 yılı Temmuz ayından geçerli olmak üzere ise kamu görevlileri ile memur emeklilerinin tamamının aylık ve ücretlerinde % 3,5 oranında artış öngörülmüştü. 2018 yılı ilk altı aylık döneminde enflasyon % 9,17 gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak, ilave enflasyon farkıyla birlikte kamu görevlileri ile memur emeklilerinin aylık ve ücretlerinde Temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda % 8,65 oranında artış yapılmıştır. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarında ise % 9,17 oranında artış sağlanmıştır.

Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 2 bin 893 TL’den 3 bin 133 TL’ye, en düşük memur emekli aylığı bin 978 TL’den 2 bin 149 TL’ye yükselmiştir.

Bu artışlar neticesinde 2018 yılı Ocak ve Temmuz dönemleri itibarıyla bazı kamu görevlilerinin net görev aylığı aşağıda yer alan Tablo 1’de gösterilmektedir.

Aşağıda yapılan maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler dahil edilmemiş, aile ve çocuk yardımı ödeneği ise dahil edilmiştir. Aile yardımı ödeneği hesabında çalışmayan eş ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alındı.

2018 Ocak ve Temmuz Dönemleri İtibarıyla Kamu Görevlilerinin Aile Yardımı Dahil Net Maaşları Bakanlık tarafından bazı unvanlar bazında şu şekildedir:

maas.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
İlgili Haberler