KADES Uygulamasını 1 Milyon Kişi İndirdi

İçişleri Bakanlığı’nın kadınları tehlikeli durumlarla karşılaştıkları zaman yardım çağrısında bulunabilmeleri için kullanıma sunduğu KADES uygulamasını 1 milyon 174 bin kişi kullanmaya başladı.

75681
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KADES uygulaması üzerinden gelen ihbar sayısı ise 62 bin 45 oldu.

KADES Nedir?

Kadın Destek Uygulaması (KADES), kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri engelleyebilmek adına kişilere sunulmuş olan resmi bir uygulamadır. Uygulama, Emniyet Genel Müdüriği (EGM) tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda kullanılabilecek ilk uygulamalardan birisidir. KADES uygulaması, kadına yönelik şiddetin önüne geçebilmek ve şiddete müdahale edebilme amacını güder. Partnerinden ya da bir başkasından şiddet görmekte olan veya şiddet görme ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonlarına indirdikleri bu uygulama ile hızlıca ihbarda bulunabilirler. Yapılan ihbarlar, bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşmaktadır.

Uygulama Nasıl Kullanılır?

Uygulama, akıllı telefonlara indirildikten sonra T.C. Kimlik Numarası ile sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra Emninet Genel Müdürlüğü severlarından gelen aktivasyon kodu ile aktive edilerek aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak tek tuşla 115 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşılır. Yardım çağrısı yapıldıktan sonra olay yerine en yakın olan ekip veya devriye ihbar yapılmış olan yere giderek müdahalede bulunur. Polis Sorumluluk Belgesine göre, ihbar yapıldıktan sonra, yetkili kişilerin olaya müdahale etme süresi ortalama olarak 5 dakika olduğu açıklanmıştır.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!