Kadın Memurun Doğum İzni Nedir? Doğum İzni Nasıl Kullanılır?

Devlet Memuru olarak görev yapan kadın çalışanın doğum yapması halinde kullanabileceği izinleri, bu izinlerin sürelerini, bu konuda mevzuatın neler söylediğini sizler için derledik.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğum İzni Nedir?

Doğum izni, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun  104/A maddesi gereğince kadın memura doğum yapması halinde verilen izindir. Bu izin tekil gebeliklerde,  doğumdan önce 8,doğumdan sonra 8 haftadır.  Ancak bu izin süresine, çoğul (ikiz,üçüz vs) gebeliklerde doğum öncesi 8 hafta olan süreye 2 hafta ilave edilir. Yani çoğul gebeliklerde doğum öncesi izin süresi toplam 10 hafta olacaktır.

Doğum Öncesi İznine ne zaman  başlanabilir? Doğuma kaç hafta kalana kadar çalışılabilir?

Kadın memurun analık iznine başlayacağı hafta tekil gebeliklerde 32 çoğul gebeliklerde  30. haftadır. Ancak memurun isteği halinde hekim raporuyla doğumun son 3 haftasına kadar çalışılabilecektir.

Memurun çalışarak geçirdiği süreler, tekil gebeliklerde azami 5 çoğul gebeliklerde azami 7 hafta  olarak doğum sonrası iznine ilave edilebilir. Hekim raporuyla çalışabileceğinii  belgelendiren memur, bu süre zarfı içerisinde normal memurlar gibi izinlerini kullanabilecektir.Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur ki, kullanılan (yıllık izin,rapor,mazeret izni) gibi izinler doğum sonrası izne ilave edilmeyecektir. 

Erken Doğum Durumunda İzin Süreleri:

Kadın memurun erken doğum yapması halinde, kullanamadığı doğum öncesi izinleri, doğum sonrası iznine ilave edilecektir.

Ölü Doğum Halinde İzin:

Ölü doğumlarda, sağ doğumlara tanınan izin hakları aynen geçerlidir. Burada esas olan, doğumun ölü doğum seklinde gerçekleşmesidir. Düşük yapan memurun durumu ise farklı olup, düşük yapan kadın memur izin sürelerinden faydalanamaz.

Doğum esnasında veya doğum sonrası izin kullanırken annenin  ölmesi:

Devlet Memurları Kanunu 104/A maddesine göre, doğum esnasında veya  doğum sonrası izin süresinde annenin hayatını kaybetmesi halinde; anneye tanınan  doğuma dayalı haklar; babanın da memur olması ve isteği halinde kurum takdiri aranmaksızın  babaya devredilir. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadın Memurun Doğum İzni Nedir? Doğum İzni Nasıl Kullanılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!