1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Kadro Dışı Kalan Taşeron İşçilerin Tepkisi Büyüyor
Kadro Dışı Kalan Taşeron İşçilerin Tepkisi Büyüyor

Kadro Dışı Kalan Taşeron İşçilerin Tepkisi Büyüyor

Kamu Kurumları ile belediyeler ve il özel idarelerde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçiş süreci başladı. Fakat birçok kurumda yer alan çoğu çalışan için kapsam dışı bırakılmak sorunu büyüyor. Kapsam dışında olan işçilerin tepkisi karşılık bulacak mı?

A+A-

2 Ocak 2018 itibarıyla taşeron işçileri kadro geçişi için idarelere başvuruları başladı. 10 gün sürecek başvurular için 900'binden fazla taşeron işçi memnunken, birçok kurumda ve farklı çalışma tipinde olan taşeron çalışanların sorunları devam ediyor.

Kapsam dışında kalan işçiler yönetmelikte yer alan hükümlerden rahatsız! Özellikle personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı kapsamında ihale ile çalışmakta olan taşeronların kadroya geçirileceği için diğer ihale kapsamında olan işçiler kadroya alınmayacak.

Bunun yanı sıra hizmet alımı yoluyla olmasına rağmen sosyal tesis gelirleri ile finanse edilen personel istihdamı da kapsam dışı tutulacak taşeron kadrosuna başvuruları onaylanmadı. Tebliğde bu hüküm şu şekilde geçmektedir.

Sosyal tesis gelirleri gibi Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununda yer alan kamu idareleri ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, 696 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK'ya eklenen listedeki idareler dışındaki kaynaklardan karşılanan 4734 sayılı Kanun ve diğer mevzuattaki hükümler uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri uygulamanın kapsamı dışında tutulur.

Ayrıca danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmez. Çağrı merkezi personeli kamu kurumlarında asıl işi yapmalarına rağmen kapsam dışında oldukları için tepkililer.

Sadece sosyal tesisler değil gerek sağlık çalışanları, gerek Milli Eğitim Bakanlığında çalışan Toplum Yararına Programlar TYP kapsamındaki hizmetli ve güvenlik görevlilerinin de kapsamda olmaması sorunu aynı işi yapan fakat adı taşeron olmayan geçici işçiler için sorun halen devam ediyor.

Öte yandan birçok kurumda taşıt alımı ihaleleri kapsamında görev yapan şoförler, sağlık sektöründe çalışan ve tıbbi cihaz bakım ve onarım işinde görevli çalışanlar da kapsamda olmamaktan şikayetçi.

Aynı kurumda farklı iş yapmamasına rağmen aynı taşeron kapsamında olmayan çalışanların tepkisi giderek artıyor. Çünkü taşerona kadro kapsamında kamu kurumu olan bazı KİT’ler de bu kadrodan mahrum bırakılmıştı. Elektrik kurumları çalışanları da KİT olmalarına rağmen kapsamda olmamaktan şikayetçi.

Daha burada sıralayamadığımız birçok kurumda çalışmakta olan ve asıl işi yapan adı taşeron olmasa da sistem olarak taşeron gibi çalışan veya geçici çalışanlar için işçi kadrosu verilmemesine tepki giderek artıyor. Hatta öyle ki bazı taşeron çalışanlar kapsamda olup olmadığını yönetmeliklerden tam olarak çıkaramamakta, gerek Bakanlığa gerekse idarelere sormaktadırlar.

Fakat yönetmelikleri çözümlemek oldukça zor olduğundan bize ulaşan işçi kardeşlerimize yardımcı olmaktayız. Aynı şekilde taşeron kapsamında olup olmamanızın yanı sıra dilekçe hakkınızı kullanarak başvuru komisyonlarına mutlaka başvurunuzu yapınız.

Taşeron başvuru süreci 10 gün içinde tamamlanacağından sorun yaşamamak için kapsamda olmasanız da başvuru yapmanız sizin için risk oluşturmayacaktır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
6 Yorum