Kadroya Alınan Taşeron İşçilerin Özlük Haklarında İyileştirilme TBMM Gündeminde

TBMM’ye yeni soru önergesi verildi. Önerge ile kadroya alınan taşeron işçilerin özlük haklarının iyileştirilmesi hedefleniyor. İşte kadro alan taşeronlarla ilgili talepler.

featured

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına TBMM Kadroya Alınan Taşeron İşçilerin Özlük Haklarının İyileştirilmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için yeni soru önergesi verildi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin ÖRS tarafından 23 Mayıs 2019 itibarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna verilen soru önergesine dair detayları My Memur olarak hazırladık.

24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 696 Sayılı KHK ile 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle çalışmakta olan taşeron işçilere kadro verilmesi son derece doğru, önemli ve desteklediğimi/ bir gelişmedir. Buna karşılık kadroya alınan işçilerin haklı taleplerine devletin “kadroyu verdik, daha ne istiyorsunuz?” şeklindeki bir yaklaşımla duyarsız kalması doğru değildir.

696 Sayılı KHK ile kadroya geçen 4/D kadrolu çalışanlarımızın özlük haklan, statüleri, maaşları ve maaş artışlarındaki düzensizlik, sendikal haklan, aile birliğinin korunması adına görevlendirme ve tayin haklarının, toplu iş sözleşmesine dâhil edilmeleri hususunda gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

BAKAN SELÇUK’A YÖNELTİLEN SORULAR

1- Kadroya alman çalışanların maaş ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik Bakanlığınızca yapılan bir çalışma var mıdır? Varsa uygulama takvimi ne olacaktır? Çalışmanız yoksa yapılması için bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

2- Kadroya alman çalışanların aile birliğinin korunması adına naklen tayin ve görevlendirme işlemlerinin objektif kriterlere dayalı bir düzenleme çalışmanız var mıdır? Varsa bu düzenleme ne zaman hayata geçirilecektir? Düzenleme çalışmanız yoksa yapmayı düşünüyor musunuz?

3- Kadroya alınan çalışanların sendika ve toplu sözleşme haklarını düzenleyen bir çalışmanız var mıdır? Varsa ne zaman uygulanacaktır? Yoksa ne zaman yapmayı düşünüyorsunuz?

4- Kadroya alınan çalışanların istifa, ölüm, emeklilik ve başka nedenlerle kadrolarının boşalması halinde kamu hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi için eksilen personelin yerine hangi usul ve esaslara göre atama veya görevlendirme yapılacaktır? Bu konuda bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

5- Sadece taşeron firmada çalışmakta iken kadroya alınan personeli kapsayan ve konuyla ilgili bütün sorunlara köklü bir çözüm getirecek kapsamlı bir kanun çıkarmayı düşünüyor musunuz?

taseron-003.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kadroya Alınan Taşeron İşçilerin Özlük Haklarında İyileştirilme TBMM Gündeminde

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!