1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Kahveci: Memur Maaşları Yoksulluk Sınırından Yüzde 73 Daha Düşük
Kahveci: Memur Maaşları Yoksulluk Sınırından Yüzde 73 Daha Düşük

Kahveci: Memur Maaşları Yoksulluk Sınırından Yüzde 73 Daha Düşük

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından yapılan açıklamada yoksulluk sınırına dikkat çekildi ve memur maaşlarının % 73 yoksulluk sınırından daha düşük olduğu açıklandı. İşte enflasyon sonrası tüm veriler ve detaylar.

A+A-

TÜİK 2019 yılı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra sendikalar ve konfederasyonlar bir bir ekonomik verileri ve çalışanların alım gücünü değerlendirmekte. My Memur olarak tüm bu çalışmaları sizlere ulaştırmaya ve çalışanların sorunlarını gündemde tutmaya devam ediyoruz.

Asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, dar ve sabit gelirli kesimin yaşadığı ekonomik zorlukların her geçen gün biraz daha arttığına vurgu yaptı. Kahveci, “Her ay düzenli olarak açıkladığımız Asgari Geçim endeksi sonuçları bu ay da dar ve sabit gelirlilerin bir kez daha kaybettiğini göstermiştir açıklamasında bulundu.

 

2019 yılı başından bu yana geçen 4 ayda resmi enflasyon % 4’e ulaşmış durumdadır. Bu da kamu görevlilerinin ilk altı ay için aldığı zam oranına eşittir. Yani altı ay için verilen zam daha dördüncü ayda tükenmiştir. Dolayısıyla resmi rakamlar bile memur maaşlarının sürekli erdiğini teyit etmektedir.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi tarafından yapılan çalışma sonucunda, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %1,41; açlık sınırının ise %0,83 oranında arttığı belirlendiği açıklandı.

Ortama memur maaşının 3 bin 786 lira, ailenin aylık zorunlu tüketim harcamasının 6 bin 563 lira olduğu hesaba katıldığında, memur maaşlarının yoksulluk sınırının %73 oranında gerisinde kaldığı görülmektedir. Ortaya çıkan bu rakamlar elinde avucunda bir şey kalmayan kamu çalışanları, emekliler, asgari ücretliler gibi dar ve sabit gelirli kesimin yaşadığı zorlukların birkaç kat daha arttığının ispatıdır.

Bu durum vatandaşların harcama yapamamasına neden olmaktadır ki, bugün piyasalarda yaşanan durgunluk da bunu göstermektedir. Harcamalardaki düşüş işsizlik doğurmakta, ekonomiyi zora sokmaktadır. Ramazan ayında ve sonrasında kutlayacağımız bayramda piyasaların canlanması, ekonominin düzlüğe çıkması için kamu çalışanlarına da bayram ikramiyesi verilmesi gerektiği bir kere daha görülmektedir.

ÇALIŞANLARA BAYRAM İKRAMİYESİ ŞART!

Çalışanların iftar sofralarına boynu bükük oturmaması, çocuklarımızın bayramlarda yüzlerinin gülmesi için eriyen maaşları telafi edecek bir uygulamanın ve bayram ikramiyesinin hayata geçirilmesi şarttır.

53807.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler