Kahveci: Memur Maaşları Yoksulluk Sınırından Yüzde 73 Daha Düşük

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci tarafından yapılan açıklamada yoksulluk sınırına dikkat çekildi ve memur maaşlarının % 73 yoksulluk sınırından daha düşük olduğu açıklandı. İşte enflasyon sonrası tüm veriler ve detaylar.

featured

TÜİK 2019 yılı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra sendikalar ve konfederasyonlar bir bir ekonomik verileri ve çalışanların alım gücünü değerlendirmekte. My Memur olarak tüm bu çalışmaları sizlere ulaştırmaya ve çalışanların sorunlarını gündemde tutmaya devam ediyoruz.

Asgari geçim sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, dar ve sabit gelirli kesimin yaşadığı ekonomik zorlukların her geçen gün biraz daha arttığına vurgu yaptı. Kahveci, “Her ay düzenli olarak açıkladığımız Asgari Geçim endeksi sonuçları bu ay da dar ve sabit gelirlilerin bir kez daha kaybettiğini göstermiştir açıklamasında bulundu.

 

2019 yılı başından bu yana geçen 4 ayda resmi enflasyon % 4’e ulaşmış durumdadır. Bu da kamu görevlilerinin ilk altı ay için aldığı zam oranına eşittir. Yani altı ay için verilen zam daha dördüncü ayda tükenmiştir. Dolayısıyla resmi rakamlar bile memur maaşlarının sürekli erdiğini teyit etmektedir.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi tarafından yapılan çalışma sonucunda, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %1,41; açlık sınırının ise %0,83 oranında arttığı belirlendiği açıklandı.

Ortama memur maaşının 3 bin 786 lira, ailenin aylık zorunlu tüketim harcamasının 6 bin 563 lira olduğu hesaba katıldığında, memur maaşlarının yoksulluk sınırının %73 oranında gerisinde kaldığı görülmektedir. Ortaya çıkan bu rakamlar elinde avucunda bir şey kalmayan kamu çalışanları, emekliler, asgari ücretliler gibi dar ve sabit gelirli kesimin yaşadığı zorlukların birkaç kat daha arttığının ispatıdır.

Bu durum vatandaşların harcama yapamamasına neden olmaktadır ki, bugün piyasalarda yaşanan durgunluk da bunu göstermektedir. Harcamalardaki düşüş işsizlik doğurmakta, ekonomiyi zora sokmaktadır. Ramazan ayında ve sonrasında kutlayacağımız bayramda piyasaların canlanması, ekonominin düzlüğe çıkması için kamu çalışanlarına da bayram ikramiyesi verilmesi gerektiği bir kere daha görülmektedir.

ÇALIŞANLARA BAYRAM İKRAMİYESİ ŞART!

Çalışanların iftar sofralarına boynu bükük oturmaması, çocuklarımızın bayramlarda yüzlerinin gülmesi için eriyen maaşları telafi edecek bir uygulamanın ve bayram ikramiyesinin hayata geçirilmesi şarttır.

53807.jpg

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kahveci: Memur Maaşları Yoksulluk Sınırından Yüzde 73 Daha Düşük

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 sene önce

  Ortama memur maaşının 3 bin 786 lira, dört kişilik ailenin aylık zorunlu tüketim harcamasının 6 bin 563 lira olduğu hesaba katıldığında emekli memurun durumu açık ve net ortaya çıkıyor.bir tarafa yüksek emekli maaşlar.,diğer tarafa yani emekli memurlara düşük maaş bağlanması var.aynı sene çalıştığım arkadaşlar benden iki misli emekli maaşı alıyor.bunu kim düzeltebilecek.

  Cevapla
 2. muhalefetde böyle diyor ama belediye başkanlığını kazandığında bile ilk işi kopyalama bilmem ne oluyor. iktidara muhalefet şu anda gelse ilk işi ne gibi alavare dalavere çevirsem olur yani kim karşı taraftaysa bol bol veriyor.

  Cevapla
 3. Birde Asgari ücrete bir bakalım.Asgari ücret AGi dahil 2020 TL’dir.
  Ev kiralarının en düşük 1000 TL olduğunu varsayalım Geri kalan maaşla bir aile babası evini nasıl geçindirsin.
  Ev geçim derdine düşmüş, ailesi yetişemiyor diye liseye üniversiteye gitmeyen gidemeyen gençlerimiz var. (Fabrikalara bir denetimler olsa da görüls.)Adamlar artık Türk çalıştırmıyor. SGK’sız çalışan yabacılar varken. Hadi onu geçtim ucuza çalışan yabancılar varken niye Türk alsın kii Memur düşmüş bayram k

  Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!