1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Kahveci: Ya Enflasyon Kadar Zam Açmazından Kurtulacağız ya da Borç Batağına Saplanıp Kalacağız
Kahveci: Ya Enflasyon Kadar Zam Açmazından Kurtulacağız ya da Borç Batağına Saplanıp Kalacağız

Kahveci: Ya Enflasyon Kadar Zam Açmazından Kurtulacağız ya da Borç Batağına Saplanıp Kalacağız

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder kahveci 2019 yılı Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra konfederasyon tarafından yapılan asgari geçim sonuçlarını değerlendirdi. İşte detaylar.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 3 Temmuz 2019’da açıklana enflasyon rakamlarından sonra Memurların ilk 6 ay için alacağı % 5 zam oranına ek % 1.02 enflasyon farkı zammı da belli olmuştu. Konfederasyon ve sendikaların araştırmaları ve açıklamaları devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci zamları ve araştırma sonuçlarına dair değerlendirmelerini açıkladı.

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı çalışmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Önder Kahveci, asgari geçim haddini yaklaşan toplu sözleşme dönemi ve memura yapılan %6’lık zam oranı çerçevesinde değerlendirdi.

Dar ve sabit gelirlilerin kazançlarının bu ay da enflasyona yenik düştüğünü görmekteyiz açıklamasını yapan Kahveci, en önemli harcama kalemlerinden biri olan gıdayı ele aldığımızda yaz aylarında olmamıza rağmen fiyatlarda olumlu yönde bir farklılık görülmediğini belirtti.

Gıda harcamalarında yaşanan bu artış, maaşlar üzerindeki enflasyon etkisinin ne boyutta olduğunu gözler önüne sermektedir. Enflasyon Haziran ayında on binde 3 oranında artarken zorunlu harcamalar yaklaşık yüzde 1 zamlanmıştır. Bu da ailenin zorunlu harcama seviyesinin, enflasyondan bağımsız bir biçimde hareket ettiğini ve harcamaların enflasyona göre daha fazla yükseldiğini göstermektedir.  

HARCAMALAR ENFLASYONUN DÜŞMESİNE RAĞMEN ARTMAYA, MAAŞLAR ERİMEYE DEVAM ETTİ

Yapılan açıklamada maalesef harcamalar enflasyon hızının düşmesine rağmen artmaya, memur maaşları erimeye devam etmektedir denildi. Yıllardır memur maaşlarının belirlenmesinde dikkate alınan politikalardan vazgeçilmeli ve enflasyon odaklı düşünülmemelidir.

Maaş artışları belirlenirken refah ücreti talebi mutlaka değerlendirmeye alınmalı, zorunlu harcama kalemlerindeki gelişmeler göz önünde tutulmalı ayrıca nominal değil, reel değerler dikkate alınmalıdır.

Yaklaşan toplu sözleşme görüşmelerinde artık enflasyona endeksli maaş artışından kurtulmamız için bir adım zorunludur.  Memurlar için oldukça önemli olan önümüzdeki toplu sözleşme döneminde beklentiler ve mücadele bu yönde olacaktır. Aksi halde kamu görevlilerinin içinde bulundukları borç açmazında iyiden iyiye boğulacaktır denildi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
2 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler