1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kimlerden Oluşur? Ne Zaman Karar Verecek?
Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kimlerden Oluşur? Ne Zaman Karar Verecek?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kimlerden Oluşur? Ne Zaman Karar Verecek?

Memurlara zam için toplu sözleşme masasından karar çıkmadı. Şimdi Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun kararı beklenecek. Yazımızda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kimlerden oluşur, ne zaman karar verecek sorularını yanıtlıyoruz.

A+A-

Memurların mali ve sosyal haklarına ilişkin 2019 ve 2020 yıllarını kapsayacak olan 5. dönem toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Hükümetin verdiği iki teklifi reddeden ve görüşmelerin uzatılmasını isteyen yetkili sendika Memur-Sen, görüşmelerin uzlaşmazlıkla sonuçlandığını duyurdu. Şimdi Kamu Görevlileri Hakem Kurulu karar verecek.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Nedir?

Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklarına ilişkin toplu sözleşmelerde anlaşma sağlanamaması durumunda, Hakem Kuruluna başvurulur. Devlet Personel Başkanlığı tarafından tutulan tutanak ile anlaşma sağlanamadığı tespit edilirken, hükümet ya da sendika tarafından uzlaşma sağlanamayan kısımlar için kurul devreye girer.

Hakem Kurulu Kimlerden Oluşur?

Kurulun toplam 11 üyesi vardır. Bu üyelerin nasıl seçileceğine kanunda yer verilmiştir. İlgili kanun hükümlerine göre sendikalar tarafından toplam 5 üye belirlenebilirken, hükümet kanadı 6 üye belirleyebilmektedir.

Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay’dan bir üyeyi Bakanlar Kurulu seçer. Ayrıca Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve Hazine Müsteşarlığından birer üye ile en az doçent unvanında bir üyeyi yine Bakanlar Kurulu belirler. Bu şekilde Bakanlar Kurulu 6 üyeyi ve aynı zamanda başkanı belirlemiş olur.

Yetkili sendika 2, en çok üyesi olan diğer iki sendika birer üye belirler. Ayrıca bu 3 sendikanın seçeceği 7 öğretim üyesinin içinden Bakanlar Kurulu birini seçer. Bu şekilde sendika kanadından 5 üye seçilmiş olur.

Kamu Hakem Heyeti kararını ne zaman verecek?

Yetkili sendikanın 21 Ağustos ile 23 Ağustos tarihleri arasında hakem kuruluna başvurması bekleniyor. Kurul, başkanın çağrısı ile toplanacak ve Ağustos ayını geçmeyecek şekilde kararını açıklayacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler