1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Nedir Kimlerden Oluşur- Hakem Kurulu Kararları
Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Nedir Kimlerden Oluşur- Hakem Kurulu Kararları

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Nedir Kimlerden Oluşur- Hakem Kurulu Kararları

Kamu görevlileri hakem kurulu nedir? Kamu görevlileri hakem kurulu kimlerden oluşur? Memur toplu sözleşme görüşmelerinde hakem kurulu merak ediliyor. Hakem kuruluyla ilgili bilgileri ve kararları haberimizde bulabilirsiniz.

A+A-

Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2018 ve 2019 Yıllarını Kapsayan ve 1 Ağustos 2017 günü başlayan 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri sona eriyor. Memurların 2018 ve 2019 yıllarında alacağı zammı belirleyecek olan toplu sözleşmelerde kamu görevlileri hakem kuruluna söz geçebilir. Bu haberimizde hakem kurulu hakkında bilgileri derledik.

Kamu görevlileri hakem kurulu nedir? Toplu sözleşme görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması ve toplantı tutanağı imzalanamaması halinde, Devlet Personel Başkanlığı tarafından görüşmelerin uzlaşmazlıkla sonuçlandığına dair tespit tutanağı tutulur. Daha sonra uzlaşılamayan ve imzalanamayan bölümler için Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulur.

Kamu görevlileri hakem kurulu kimlerden oluşur? Kurulda 11 üye bulunur. Kurul üyeleri Kamu Görevlileri Sendikaları Ve Toplu Sözleşme Kanunu ile belirlenmiştir. Buna göre;

-  Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay’dan, Bakanlar Kurulunca seçilecek 1 üye,

- Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Personel Başkanlığından görevlendirilecek birer üye,

- Yetkili sendikadan iki, en çok üyesi olan ikinci ve üçüncü sendikadan ise birer üye,

- Üniversitelerin ilgili alanlarından en az doçent unvanında, Bakanlar Kurulunun seçeceği bir üye,

- En çok üyeye sahip 3 sendikanın belirleyeceği 7 öğretim üyesi arasından, Bakanlar Kurulunun seçeceği bir üye kamu görevlileri hakem kurulunda yer alır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler