1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. Kamu İşçileri 2019 İkramiyelerini Alıyor, Memurlara Yine Yok
Kamu İşçileri 2019 İkramiyelerini Alıyor, Memurlara Yine Yok

Kamu İşçileri 2019 İkramiyelerini Alıyor, Memurlara Yine Yok

31 Ocak 2019 itibarıyla yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı gereği kamu işçileri ilk ikramiyelerini alıyor. Ocak ayında kamu işçileri ilk ikramiyelerini alacaklar, memurlara yine yok. BASK’ın tepkisi büyük.

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK memurların da ikramiye alması yönünde gerek yetkililere gerekse yetkili sendikalara seslendi. Tarafsız bir şekilde BASK’ın açıklamasının tam metnini My Memur olarak yayımlıyoruz.

Taşeron işçiliğinden kadroya geçenlere de ikramiye verilmeye devam ediliyor. 17 yıldır, yasa emri olan memurun ikramiye hakkını toplu sözleşme masasına getiren olmadı. Sözde yetkili sendikalardan tık yok. Aşağıdaki resimde gördüğünüz Cumhurbaşkanı Kararıdır. 30 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilere 6772 sayılı Kanun kapsamında verilecek ilave tediyenin İLK TAKSİTİ 31 Ocak 2019 tarihinde, İKİNCİ TAKSİTİ 31 Mayıs 2019 tarihinde  (Yani Ramazan Bayramından 4 gün önce) ödenecek.

İLAVE TEDİYE NEDİR?

“Ek ödeme", yani herkesin anlayacağı günlük dilden “ikramiye”. İlave tediyeyi kamu işçileri 1957’den beri alırlar. Demek ki kamuda çalışan işçiler 31 Ocak’ta yarım aylık ikramiye alacaklar. Helal hoş olsun.

Kamuda çalışan işçiler yılda 2 kez tam (26’şar günlük ücret toplamı) ve 4 kez yarım(13’er günlük ücret toplamı) ikramiye alırlar.  Buna 2015’te, şimdi 750TL tutarında Denge Ödeneği eklendi. Yani toplamda 7 ikramiye. Yine helal hoş olsun, bu işçi sendikalarının gücünü, memur sendikalarının aczini gösterir.

Memurların da ikramiye hakkı var. 4688 sayılı Kanunun 28 inci maddesi öyle diyor. Toplu sözleşmede görüşülmesi lazım. Görüşülmek bir yana teklif bile edilmiyor.  Ama birilerinin memurların ikramiye hakkını istemesi lazım.

Her ay açlık ve yoksulluk sınırı açıklayan konfederasyonlardan TIK yok

Ve bu sendikaların üyelerinin de tepkisi yok. Bu nasıl iştir? Bu nasıl sendikacılıktır? 17 yıllık toplu pazarlık düzeni göstermiştir ki; yandaş sendikalar iktidarlarından dişe dokunur talepte bulunmazlar ve daha açıkçası bulunamazlar. Çünkü siyasi partilere yandaşlık marabalıktır. Yandaş sendikalar, yandaşı oldukları siyasi partilerin marabalığını yapmaktadırlar.

Yandaş maraba sendikalar, kendi iktidarlarından bir şey isteyemezler, iktidarlarını zora sokmamak için. Yandaş maraba sendikalar, iktidara muhalif iseler muhalif iktidardan bir şey istemezler, memura bir şey verilmesin de iktidar yıpransın. Velhasıl maraba sendikalar memur düşmanıdır. Üç kafadar konfederasyon 17 yıldır toplu pazarlık masasında birlikte oturuyor ve bir arpa boyu yol alınamadı.

Demek ki önce toplu pazarlık masasını temizlemek, yetkiyi kullanamayanları oradan uzaklaştırmak lazım. Hükümetlerin elini bükmek kolay.  Ama önce aradan maraba sendikaların çıkarılması ve Hükümetlerle başbaşa kalınması lazım.

Bu işler maraba sendikalarla, yandaş sendikalarla, arka bahçe sendikalarla olmaz. O yüzden çözüm bağımsız sendikacılıktadır

O yüzden hak alabilmek için, insan onuruna yaraşır ve aile sorumluluklarını yerine getirebilecek bir ücret için toplu sözleşme masasına bağımsız sendikaların eli değmelidir. Toplu sözleşme masasına BASK’ın eli değmelidir açıklaması yapılarak mutlaka, BASK toplu sözleşme masasına oturmalıdır denildi.

tediye-miktarlari.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler