Kamu personeli rejimiyle memurluk sil baştan değişecek

Hükümet, muhalefet ile anlaşarak devlet memurluğu sisteminde köklü değişiklikler yapacak. 657 sayılı devlet memurları kanunu değişecek, memur, işçi, sözleşmeli gibi statüler kamu çalışanı olarak birleştirilecek.

23419
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümet ile muhalefet görüşmelerinden anlaşma çıkarsa 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu değiştirilecek. Yapılacak köklü değişikle devlet memurluğu sistemi baştan ayağa yenilenecek. Devlet memurlarının ömür boyu iş garantisi ortadan kaldırılacak, memur maaşları performansa göre belirlenecek. Devlet memur yerine kamu personeli kavramına geçilecek. Kamuda çalışan memur, işçi, sözleşmeli personel, kadro karşılığı sözleşmeli personel gibi statüler birleştirilerek kamu personeli ya da kamu çalışanı adıyla tek çatı altında toplanacak.

Devlette çalışmaya başlayan memurların ömür boyu iş garantileri olmayacak, memurlar gerektiğinde işten atılabilecek.  Eş durumu gibi nedenlerle memurların büyük şehirlerde yığılmasının önüne geçilecek. Görevden alınan memurun mahkeme kararıyla dönmesi zorlaşacak. Terör örgütlerine destek veren memurlar, disiplin cezasıyla kolaylıkla işten atılacak. Hemşire, imam gibi çeşitli hizmet sınıflarında çalışanlar, meslek çalışanı olacak. Halen memur olanlar ise büro çalışanı olarak devam edecekler. Yapılacak düzenleme ile kamu çalışanlarına özel sektörde olduğu gibi rekabetin ve performansın öne çıktığı bir ortam hazırlanacak. Kamu personelinin maaşları verimlilik esasına dayalı olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta bu konuyla ilgili olarak “Kalkıp ‘Devletin malı deniz yemeyen domuz, girdin mi içeri ölene kadar kal orada’… Böyle bir şey olmaz. Şimdi devleti bunlardan arındırma zamanıdır, tüm sektörleri arındırma zamanıdır. Bu yasal düzenleme Anayasa değişikliği gerektiriyor ve ben bu konuda muhalefet liderleriyle yaptığım görüşmede kendilerine söyledim” ifadelerini kullanmıştı. Bu açıklamaların ardından milyonlarca memur ve diğer kamu personeli yapılacak düzenlemenin sonucunu merakla beklemeye başladı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    ÖNCE TORPİL-MÜLAKATLARI KALDIRIN YAPACAĞINIZ EN BÜYÜK İYİLİK O OLUR BU BÜLKEYE Kİ DSP-MHP-ANAP HÜKÜMETİ YAPTI ONU- KPSSYLE SİZ TEKRAR GERİ GETİRDİNİZ??

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!