1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Kamu Taşeron Çalışanları Sorunlarını İsmail Koncuk’la Ele Aldılar
Kamu Taşeron Çalışanları Sorunlarını İsmail Koncuk’la Ele Aldılar

Kamu Taşeron Çalışanları Sorunlarını İsmail Koncuk’la Ele Aldılar

Kamu Taşeron Çalışanları Platformu Genel Başkanı, Yönetim Kurulu üyeleri ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen Taşeron çalışanlarının Temsilcileri Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’u ziyaret ederek taşeron sorununu masaya ya

A+A-

Kamu Taşeron Çalışanları Platformu Başkanı Halit Önük, taşeron çalışanların sorunlarının çok ciddi boyutlara ulaştığını belirterek, bu çerçevede Türkiye Kamu-Sen’in bugüne dek verdiği desteklerden memnuniyet duyduklarını Genel Başkan İsmail Koncuk’a iletti.

Kamuda çalışan taşeron sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Önük, sorunun çözülmesi adına atılan adımları yakından takip ettiklerini söyleyerek taşerona kadroda yapılan çalışmalarla ilgili olarak Türkiye Kamu-Sen’in desteğini de aldıkları için mutlu olduklarını ifade ettiler.

Taşeron konusunu sürekli gündemde tuttuk!

Genel Başkan İsmail Koncuk da aynı şekilde taşeron konusunu sürekli gündemde tutuklarını belirtti. Sadece birileri için değil, bir sömürü düzeni olduğu için itiraz ettiklerini belirtti. Hiçbir özlük hakkı olmayan taşeron işçilerin gelecek endişesi ile çalışmalarının mümkün olmadığı belirtildi.

Taşeron çalışanların yanı sıra 4-C’li personellerin sorunlarını da sık sık gündeme getirdiklerini belirten Koncuk, tüm kamu çalışanlarının haklarını savunduklarını belirtti.

Son yapılan taşerona kadro açıklamalarının yetersiz olduğunu ve bu şekilde bir düzenlemenin yine çözüm olmadığı belirtildi. Taşeron sorunu köklü olarak çözülmezse taşeronlar memnun olmayacak ve sistem bitmeden farklı ad altında devam edeceği de açıktır.

Taşeron sistemine devam edilecek!

Bu kapsamda Maliye Bakanı Naci Ağbal da bu konu daha önce gündeme geldiğinde bu sistemle kamuya eleman alınmaya devam edilecek denmişti. Şimdikinden beter bir taşeron sistemi ile çözüm olmayacağı savunuluyor. Taşerondan daha kötü bir sistem gelecekse hiç getirilmemesi daha iyi olacak denildi.

15 yıldır taşeron sistemi bu hale getirenlerin konuyu mutlaka çözülmesi gerektiği savunuldu. Kamuda sayıları 1 milyonu bulan, belediyeler ve özel sektörle rakamın 2 milyonun üzerine çıktığı taşeron çalışan tamamen İktidarın sorumluluğudur, gereği yapılmalıdır denildi.

KPSS adayları da gelecekte taşeron sorunu yaşayabilirler!

Gençlerimiz için tehlike taşeron sistemdir ve devam ederse tüm gençlerimiz KPSS'yi kazansa da taşeronlaşma tehdidi altında olacaktır. KPSS adaylarının da taşeronlaşma gibi insanlık dışı sistemi hak ettiğini düşünmüyor ve bu sebeple mücadele edildiği belirtildi. Bu sistemin tamamıyla çöpe atılması gerektiği belirtildi.

Kamu Taşeron Çalışanları Platformu Başkanı Halit Önük, talep ve isteklerinin yer aldığı rapor şu şekildedir:

Kamuda çalışan Taşeron işçilerine verilen KADRO sözünün karşılığı olarak Memur işini yapanların Memur kadrolarına, İşçilik işi yapanların İşçi kadrolarına geçişi yapılmalıdır.

İmtiyazlı şirket ( Devletin kendi kuracak olduğu şirket )modeline ve Özel Sözleşmeli Personel statüsüne kesinlikle karşıyız. Bu zamana kadar Şirketlerin taşeronu olduk bundan sonra da Devletin taşeronu olmak istemiyoruz.

Ortalama bir taşeron işçisinin devlete maliyeti 2 bin 850 TL olup birde taşeron şirketlere verilen kar payını bu ücrete eklediğimizde bu tutar en düşük memur maaşının üzerine çıkmaktadır. Yapılması gerek taşeron işçilerin mevcut maaşlarına taşeron şirketlere verilen kar payını ekleyip daimi kadroya geçirilmesidir. Bu sayede hem Devlete ekstradan bir yük gelmemiş olacak hem de kamuda iş barışı sağlanmış olacaktır.

Taşeron işçileri kadroya alınırken Belediyeler, İl Özel İdareleri ve Personel çalıştırılmasına dayalı olmayan ihaleler kapsamında çalışan işçilerde bu kapsama dahil edilmelidir.

Türkiye genelinde SGK da çalışmakta olan taşeron işçilerinden 760 kişi yıl onu itibariyle ihalelerin yenilenecek olmasından ötürü işten çıkarılacağı duyumu gelmektedir. Bir yandan yılsonuna kadar taşeron işçilerini kadroya alacağız diyen Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanının kurumunda bu işçilerin işten çıkarılacak olmasının anlamı nedir. Şayet işten çıkarma haberi doğru ise acilen Sayın Bakan bu konuya el atmalı ileride yaşanabilecek olan mağduriyetin önüne geçmelidir” taleplerinin yer aldığını ifade etti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler