Kamu ve Özel Sektör Engelli Personel Alımı Kotasının Artırılması TBMM Gündeminde

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik için kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifi ile engelli çalıştırma oranının yüzde 3'ten yüzde 6'ya; özel sektör kuruluşları için belirlenen oranın ise yüzde 4'ten yüzde 5'e çıkarılması gündeme gelecek

56680
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM’nin 1 Ekim 2019 itibarıyla açılmasının arından kanun teklifleri için de önemli süreçler başlıyor. Engelli memur alımı adaylarını yakından ilgilendiren bu haberimizde TBMM’ye verilen ve yüzde 3 engelli memur alımı kotasının artırılmasını içeren önemli detaylar yer alıyor. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 4857 Sayılı İş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Ekim ayı itibarıyla TBMM’ye sunuldu.

ENGELLİ MEMUR ALIMI KOTASI

Engelli kamu personeli alımı adaylarını ve özel sektörde engelli personel alımı adayları için kotanın artırılması talep ediliyor. Bu kapsamda teklif ile kamu kurumları için belirlenen engelli çalıştırma oranının yüzde 3’ten yüzde 6’ya; özel sektör kuruluşları için belirlenen oranın ise yüzde 4’ten yüzde 5’e çıkarılması amaçlanmaktadır.

EKPSS adaylarının umutla beklediği ve engelli kamu personeli kotasının artırılmasını içeren kanun teklifi detayları şu şekildedir

Türkiye’de engellilerin çalışma hayatında daha fazla yer alması için çeşitli hukuki düzenlemeler yapılmasına rağmen uygulamada ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Engelli vatandaşların büyük çoğunluğu eğitim, istihdam ve sosyal yaşam olanaklarından yoksundur. Anayasayla güvence altına alınmasına rağmen engellilerin sorunlarının çözümünde etkin ve kalıcı politikalar oluşturulamamakta, en büyük problem olan engelli istihdamına ilişkin talepler tarafımıza sıkça gelmektedir.

Engellilerin yasal zorunluluklar dışında özel sektörde istihdam olanağı bulma şansları yok denecek kadar azdır. Bu durum, konuya ilişkin olarak kamu kesiminin inisiyatif alma ve sorumluluk yüklenme gerekliliğini ortaya koyarken bu konudaki yasaların özel sektör tarafından uygulanıp uygulanmadığının kontrol edilmesidir.

İşyerlerinde belli oranlarda engelli çalıştırma zorunluluğu getirilmiş olsa da İş kanunundaki düzenleme, elli ve üzeri çalışanı olan özel kurumlara yüzde 3 engelli işçi çalıştırma zorunluluğu, kamu kurumlarında yüzde 4 engelli işçi çalıştırma zorunluluğu olarak belirlenmiştir. Devlet Memurları Kanunundaki düzenleme ise kamu kurumlarında devlet memuru olarak çalışanların en az yüzde 3’ünün engelli bireylerden oluşmasını zorunlu kılmaktadır.

Verilen Kanun Teklifi ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Engelli personel çalıştırma yükümlülüğü başlıklı 53. Maddesinin birinci fıkrasında geçen “%3 ifadesini “%6” olarak değiştirmek ve “İşverenlerin, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli” ifadesini “İşverenlerin, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerleri ile kamu işyerlerinde; yüzde beş engelli” çalıştırılması olarak değiştirerek zaten az sayıda olan engelli vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilerek istihdama katılmaları amaçlanmıştır denildi.

ENGELLİ MEMUR ALIMI KOTASININ ARTIRILMASI KANUN TEKLİFİ GEREKÇESİ

MADDE 1: Devlet Memurları Kanunu’nun Engelli personel çalıştırma yükümlülüğü olan “%3” oranının “%6” oranına çıkarılması amaçlanmıştır.

MADDE 2: İşverenlerin, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli oranının, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerleri ile kamu işyerlerinde bu oranın yüzde beş olarak değiştirilmesi amaçlanmıştır.

MADDE 3: Yürürlük maddesidir.

MADDE 4: Yürütme maddesidir.

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU İLE 4857 SAYILI İŞ KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ TAM METNİ

MADDE 1 – 23/7/1965 tarih ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Engelli personel çalıştırma yükümlülüğü başlıklı 53. Maddesinin birinci fıkrasında geçen “%3” ifadeleri “%6′! olarak değiştirilmiştir.

MADDE 2 – 10/6/2003 tarih ve 4857 Sayılı İş Kanunu’nun Engelli ve eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu başlıklı 30. Maddesinin ilk fıkrasındaki “İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli” ifadesi “İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerleri ile kamu işyerlerinde yüzde beş engelli” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4 – Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamuya memur alımlarında engelli kotasının artırılması kanun teklifi resmi metni için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 2 sene önce

  engellinin suriyeli kadar degeri yok bu ülkede ne yazıkki

 2. 2 sene önce

  Artık olsun, lütfen,;
  İnsan olana yakışır…

6 Yorum

 1. 2 sene önce

  Bunca engelli kardeşlerimizin mağduriyeti hala giderilmemektedir, 2016 EKPSS sınavında 3 kez merkezî alım olurken 2018 EKPSS sınavında 1merkezi alım olmuştur. Engelli kardeşlerimiz istihdam beklemektedir. 2020 EKPSS sınavına çok kısa bir süre kaldığı aşikardir. Bu nedenle engelli kardeşlerimizin istihdam oranlarının 5bin ve üzeri 2019/1 merkezi alım olması ümidi içerisindeyiz .

 2. 2 sene önce

  %6 degil isterse %20 olsun sadece torpili olanı alırsınız torpili olmayan aç

 3. 2 sene önce

  Engelli istihdamı arttırılmalı kamudaki istihdam Kotasının artık %3 ten %6 Ya çıkarılması gerekir bu bir lütuf değil artık gereklilik olmuştur hükümet işsiz engellileri .Ekpss adaylarını unutmuştur Engelli Vatandaşını düşünmeyen bir hükümeti asla düşünemiyorum

 4. 2 sene önce

  2012den beri tercih yapıyorum neden çıkmıyor iş arıyorum engel liyim

 5. 2 sene önce

  Artık olsun, lütfen,;
  İnsan olana yakışır…

 6. 2 sene önce

  engellinin suriyeli kadar degeri yok bu ülkede ne yazıkki

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!