Kamuda Alt İşverene Bağlı Tüm İşçilerin Kadroya Alınması TBMM Gündeminde

28 Kasım 2018 tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında alt işverene bağlı olarak çalışan işçilerin ayrım yapılmaksızın sürekli işçi kadrolarına geçirilmeleri için TBMM’ye yeni kanun teklifi verildi.

Kamuda Alt İşverene Bağlı Tüm İşçilerin Kadroya Alınması TBMM Gündeminde
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamuda kadro alamayan TAŞERON olarak çalışmaya devam eden işçilerin sorunları TBMM’de gündeme getirilmeye devam ediyor. 28 Kasım 2018 itibarıyla yeni kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu.

Kanun teklifinin gündeme alınmasından sonra süreç işleyecek ve kabul edilirse görüşmeler sürerek kadro süreci başlayacak. Kabul edilmeme ihtimali yüksek olsa bile TAŞERON ÇALIŞANLARIN sorunlarının gündemde tutulması adına önemli çalışmalar olarak değerlendirmekte ve bu kapsamda My Memur olarak biz de gündeme getirmekteyiz.

Bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun teklifine dair gerekçeleri de içeren detaylar şu şekildedir: 696 sayılı KHK’yı yasalaştıran 1 Şubat 2018 tarihli ve 7079 sayılı kanunun kabul edilmesinin ardından hizmet atımlarının yüzde 70’inin personele dayalı olması şartıyla ilgili uygulama, birçok kurumda taşeron olarak çalışan işçiler için büyük mağduriyet yaratmıştır.

Emekli ve eski mahkûm olarak altyüklenicilerde çalışan taşeron işçilerin kadro başvuruları kabul edilmemiş, 26 Kamu iktisadi Teşekkülü (KİT) ve 26 özel bütçeli kuruluşun taşeron işçileri de kapsam dışı bırakılmıştır. Aynı işyerinde aynı işi yapanlar arasında KHK ile sorun yaratılıp mağduriyet oluşturulmuştur.

Belediyelerde eşit işi yapanların da doğrudan kadroya alınması gerekirken Belediye şirketine alınmayan emekli ve mahkûmlar da işsiz kalmıştır. Araç kiralama ile alınan hizmet alımında şoförler, kurulan şirketten dahi yararlanamamaktadır. Taşeron ortadan kalkacak diye yola çıkan ve 2015 seçimleri sürecinde üç ayda kadro diyenler iki yıl sonra KHK ile düzenleme yaparak bu uygulamada bile ayrıma gitmişlerdir. Aynı bakanlıkta aynı işi yapanlar arasında ayrım yaratılmıştır. Bu uygulamanın derhal düzeltilmesi ve taşeron olan tüm işçilerin yaptıkları işe uygun kadrolara derhal alınmaları sağlanmalıdır.

Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıklarda da çok sayıda kadro beklerken hüsrana uğrayan emekçiler vardır. Personele dayalı hizmet alımı dışında kalan bu mağdurlarda kadroya alınmadır. Ayrıca kadro alanlar için de yaptıkları işe uygun ücret artışı sağlanmalıdır.

Kanun teklifi ile 696 sayılı KHK’yı yasalaştıran 7079 sayılı Kanunla oluşturulan haksızlık ve eşitsizliğin giderilmesi, ayırım yapılmadan tüm taşeron çalışanların kadroya alınması amaçlanmıştır.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. mymemurcomtr_avatar

    Ne müjdesi kardeşim. Asgari ücrete 400 tl zam yapılırken. 1800 tl ye çalışana 400 tl + %4 zam verilmesi gerekirken toplamda 2100 tl olması neyin müjdesi?

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!