1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Kamuda Çalışan Tüm Şeflerin Merak Ettiği Soru Cevabını Buldu
Kamuda Çalışan Tüm Şeflerin Merak Ettiği Soru Cevabını Buldu

Kamuda Çalışan Tüm Şeflerin Merak Ettiği Soru Cevabını Buldu

Kamuda Çalışan Tüm Şeflerin Merak Ettiği Soru Cevabını Buldu. Şef Maaşları Ne Olacak?

A+A-

Kamuda Çalışan Tüm Şeflerin Merak Ettiği Soru Cevabını Buldu. Şef Maaşları Ne Olacak?

Öncelikle sorunun kaynağına gidelim. Kamu Kurumlarında 666 KHK ile farklı kurumlarda çalışan personellerin maaşları eşitlenmişti. Fakat eşitleme olarak bilinen uygulama sonucu Adalet Bakanlığında Çalışan Şef ile diğer kurumlarda çalışam şefler arasında yaklaşık olarak 350 TL'lik bir fark olmaktadır.

Şefler arasındaki bu maaş farkının giderilmesi ve ayrıca memur kadrosu ile müdür kadrosu arasında bulunan şef kadrosunun ücretininde bu aralıkta makul bir yerde olması talep edilmektedir.

Şef dernekleri sendikalar gibi sivil toplum kuruluşlarınıda konuya dahil ederek çözüm arayan gurupların çabasıyla oluşan kamuoyu neticesinde bir soru önergesi Çalışma bakanına yöneltildi.

Milletvekili Alim IŞIK tarafından verilen bir soru önergesine cevap niteliğinde yapılan açıklamada;

Soru önergesine Bakan Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevapta şu bilgiler yer aldı:

Kamu görevlilerinin mali hakları; yürütülen görevin önem, sorumluluk ve niteliği, görev yerinin özelliği, hizmet süresi, kadro unvan ve derecesi ile eğitim seviyesi gibi hususlar göz önüne alınarak kanunlarla ve/veya toplu sözleşme ile belirlenmektedir.

Kadro unvanları, dereceleri, hizmet sınıfları farklı olan memurların mali hakları; maaşlarını oluşturan ödeme unsurlarının farklılığı sebebiyle eşit değildir.

Ayrıca, kamu personelinin mali haklarının 2012 yılından bu yana kamu işveren heyeti ile yetkili sendika ve konfederasyonlar arasında yürütülen toplu sözleşme süreci sonucunda belirlenmekte olduğu hususundan hareketle, mali haklarla ilgili tek taraflı düzenleme yapılmasının toplu sözleşme düzeni bakımından olumsuz değerlendirmelere yol açabileceği düşünülmektedir.

Bu çerçevede, şef, ayniyat saymanı ve bilgisayar işletmenlerinin mevcut maaşlarına aşağıda yer verilmekte olup, hali hazarda şef veya diğer unvanlardaki memurların maaşlarında değişiklik yapılmasına ilişkin Bakanlığımızca yürütülen bir çalışma bulunmamaktadır.

UNVAN

Mali Sorumluluk Zammı Puanı

Ek Ödeme

Özel Hizmet Tazminatı

NET MAAŞ* 2239 TL

Ayniyat Saymanı (3/1) 2424 TL

Bilgisayar İşletmeni (3/1) 2184 TL

*Aile yardımı dahil edilmiştir.

Ayrıca, kamuda şef (kadrolu) sayısı 24.306, şef (sözleşmeli) sayısı 7.708 olmak üzere toplam 32.014 kişi şef unvanında görev yapmaktadır

Cevap Metni İçin Tıklayınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.