1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Kamuda Engelli Memur Çalıştırılması Zorunluluğu ve Kurumların İhtiyaçları
Kamuda Engelli Memur Çalıştırılması Zorunluluğu ve Kurumların İhtiyaçları

Kamuda Engelli Memur Çalıştırılması Zorunluluğu ve Kurumların İhtiyaçları

657 Devlet Memurları Kanununu hükümleri gereği kamuda belirli oranda engelli kamu personeli çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Hangi kurumda ne kadar engelli personel var, kamuda engelli personel açığı ne kadar?

A+A-

Kamuda istihdam edilen kadrolu, sözleşmeli memur, işçi, KİT personeli, mahalli idari personeller olmak üzere toplam 2018 Mart itibarıyla 3 milyon 129 bin 304 kamu personeli bulunmaktadır. Kamuda istihdam edilmesi gereken engelli kamu personeli oranının % 3 olması gerekmektedir.

Dolayısıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarında bu veriler ışığında 93 binden fazla engelli kamu personeli istihdam edilmesi gerekmektedir. DPB verilerinde sadece 61 bin engelli personel verileri verilmektedir.

% 3 zorunluluğu 657 DMK’da olmasına rağmen kurumlar buna uymuyor! 32 bin engelli personel istatistikleri gerek bulunmamakta gerekse büyük oranda açık devam etmektedir. Her yıl EKPSS ile 5 bine engelli memur alımı veriler ve kamu personeli sayısı itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının % 3 zorunluluğuna ulaşmasını sağlamak için yetersizdir.

Devlet Personel Başkanlığının verilerinde sadece üniversite ve Bakanlıklar bazında % 3 kontenjanı 61 bin olarak belirtilmekte ve istihdam edilen sayı 50 bin olarak belirtilmektedir. Geriye kalan 11 bin engelli personel açığının 7 bine yakını MEB'e ait iken, diğer 5 bin kadro tüm üniversiteler içindir.

Kamuda istihdam edilmesi gereken 93 binden fazla engelli personelden sadece 61 bini için veriler DPB'ce 2018 Mart ayı itibarıyla belirlenmişti. Dolayısıyla kamuda engelli istihdamının % 3 baz alınarak yılda 5 bin olarak yapılması % 3 Engelli Memur Sayısına ulaşılması için imkansızdır!

Özel sektörde zorunlu tutulan % 3 engelli personel istihdamının kamuda da hayata geçirilmesi gerekirken, Milli Eğitim Bakanlığındaki verilere dikkat çekmek istiyoruz. MEB’in engelli personel çalıştırma zorunluluğu 7 bine yaklaşırken, her yıl alım sayılarının düşük tutulması bu açığı kapatmak için yeterli olmamaktadır!

Milli Eğitim Bakanlığında engelli personel dağılımına dair detaylar: Mevcut Memur Sayısı 941 bin 578, Engelli Kontenjanı %3 kapsamında 28 bin 247, Toplam Çalışan Engelli Memur Sayısı 21 bin 423,  Kontenjan Fazlası Çalışan Engelli bulunmamakla beraber, Açığı Bulunan Engelli Memur Sayısı 6 bin 824’tür.

657 DMK’da yer alan engelli personel çalıştırma yükümlülüğü!

Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. % 3’ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (yurtdışı teşkilat hariç) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır.

Engelliler için sınavlar, ilk defa Devlet memuru olarak atanacaklar için açılan sınavlardan ayrı zamanlı olarak, engelli kontenjanı açığı bulunduğu sürece engel grupları ve eğitim durumları itibarıyla sınav sorusu hazırlanmak ve ulaşılabilirliklerini sağlamak suretiyle merkezi olarak yapılır veya yaptırılır.

Engelli personel çalıştırma yükümlüğünün yerine getirilmesinin takip ve denetimi ile engellilerin Devlet memurluğuna yerleştirilmesinden Devlet Personel Başkanlığı sorumludur. Engelli açığı bulunan kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için alım yapacakları engellilere ilişkin taleplerini her yılın Ekim ayının sonuna kadar Devlet Personel Başkanlığına bildirmek zorundadır. Devlet Personel Başkanlığı kurum ve kuruluşların bildirimi üzerine, engelli kontenjanlarına yerleştirme yapabilir veya yaptırabilir.

Engellilerin memurluğa alınma şartlarına, merkezi sınav ve yerleştirmenin yapılmasına, eğitim durumu ve engel grupları dikkate alınarak kura usulü ile yapılacak yerleştirmelere, engellilerin görevlerini yürütmelerinde hangi yardımcı araç ve gereçlerin kurumlarınca temin edileceğine, kamu kurum ve kuruluşlarınca engelli personel istihdamı ile ilgili istatistiksel verilerin bildirilmesine ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar Özürlüler İdaresi Başkanlığının görüşü alınarak Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanacak yönetmelikle düzenlenir.

2018 Yılı Kamu Personeli Sayısı ile Memur, İşçi, Sözleşmeli Personel Sayısı için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler