1. HABERLER

  2. İŞ İLANLARI

  3. ENGELLİ PERSONEL ALIMI

  4. Kamuda Engelli Personel Çalıştırma Zorunluluğu Oranının Artırılması ve Öğrenime Göre Kadrolara Atanması Gündeme Geliyor
Kamuda Engelli Personel Çalıştırma Zorunluluğu Oranının Artırılması ve Öğrenime Göre Kadrolara Atanması Gündeme Geliyor

Kamuda Engelli Personel Çalıştırma Zorunluluğu Oranının Artırılması ve Öğrenime Göre Kadrolara Atanması Gündeme Geliyor

Engelliler Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile engellilerin öğrenim durumlarına göre devlet memurluğu kadrolarına atanmaları ve engelli çalıştırma zorunluluğuna ilişkin oranın artırılması için kanun teklifi verildi.

A+A-

5378 Sayılı ve 1/7/2005 Tarihli Engelliler Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu. TBMM Plan ve bütçe komisyonuna sunulan kanun teklifi ile engellilerin öğrenim durumlarına göre hizmet sınıfı ve kadro unvanları belirlenerek devlet memurluğu kadrolarına atanmaları, kamu kurum ve kuruluşları ile işyerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğuna ilişkin oranın artırılması amaçlanmaktadır. “My Memur” olarak kanun teklifini ve gerekçelerini sizler için hazırladık.

Bilindiği üzere hem mesleğe giriş sınavlarında hem de meslekte iken belirli görevlere atanmada sözlü sınav/ mülakat yapılmaktadır. Sözlü sınavın sesli ve görüntülü kayıt yapılmak suretiyle gerçekleştirilmesi günümüzde mümkündür. Bu imkânın kullanılmaması hukuk devleti ilkesinin sağladığı güvenceyi zedelemektedir.

Sözlü sınavlarla ilgili önemli hususlardan bazıları şu şekildedir:

- Sözlü sınavda komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçeleri ortaya konulmalıdır.

- Sınav öncesinde soruların ve yanıtlarının hazırlanmış olması gerekmektedir.

- Sözlü sınav öncesinde adaylara yöneltilebilecek soruların ve yanıtlarının hazırlanmış olması gerekmektedir.

-Sınav sırasında, adaylara hazırlanmış olan bu sorulardan kur’a yöntemiyle belirlenenlerin sorulmalıdır.

Bu şekilde, “bazı adaylara kolay soru soruldu”, “bazı adaylara zor soru soruldu” veya “sorunun yanıtını doğru vermiş olmasına karşın komisyon üyesinin düşük not takdir ettiği” gibi tüm iddialar yargı yerlerince daha net bir şekilde denetlenebilecektir. Ayrıca, sözlü ve görüntülü kayıt imkânı varken ayrıca sözlü sınav komisyon üyelerinin soru ve cevaplan tutanağa bağlaması gerekmemektedir.

Geçtiğimiz yıllarda, sözleşmeli öğretmen alımı sistemindeki son aşama olan mülakatta sorulan sorular öğretmenlerin ve tüm kamuoyunun tepkisini çekmiştir

15 bin öğretmenin girdiği mülakatta sorulduğu ifade edilen sorulara bakıldığında:

Cumhurbaşkanımız konuşmasında nelere değindi?, Hangi gazete ve köşe yazarlarını takip ediyorsun?,  Reis denilince aklına kim geliyor?, Hangi dershaneye gittin? gibi mesleki alan ve genel kültür bilgisi gibi konuların dışına çıkıldığı görülmektedir. Adayların fişlendiği etnik ve siyasal kimliğinin öne çıkarıldığı ise adayların önemle dile getirdiği hususlardan biridir. 

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 657 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Sözlü sınavlarda görüntü ve ses kaydının alınması zorunludur. Sözlü sınava giren adaylara istemleri halinde, bu görüntülerin verilmesi zorunludur.”

MADDE 2- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ek 41 inci maddesinin dördüncü fıkrasının ikinci cümlesi yürürlükten kaldırılmış ve dördüncü fıkranın birinci cümlesinden gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

“Yapılan tüm sözlü sınavlarda görüntü ve ses kaydının alınması zorunludur. Sözlü sınava giren adaylara istemleri halinde, bu görüntülerin verilmesi zorunludur.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4“ Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler