Kamuda Engelli Personel Oranının İki Kat Artırılması Kanun Teklifi TBMM’de

EKPSS 2018/2 engelli 2 bin 504 memur alım süreci devam ederken kamuda % 3 olan engelli personel istihdam şartının % 6’ya çıkarılması kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Kanun teklifi ve gerekçeleri için tıklayınız.

49140
Daha Fazla Göster

Devlet Memurları Kanunun 53. Maddesinin İkindi Fıkrasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Kanun teklifi ile Devlet Memurları Kanununa göre personel çalıştıran kurum ve kuruluşların uygulamak zorunda oldukları engelli çalıştırma oranının % 6’ya çıkarılması amaçlanıyor.

Kanun teklifi gerekçesi şu şekildedir: Sosyal devlet, güçlü devlet, adil devlet vatandaşlarının derdine çare arar, çözüm üretir, vatandaşları arasında adaleti sağlar. Herhangi bir bedensel veya zihinsel engeli olan vatandaşları ile hiçbir engeli olmayan vatandaşları arasında menfi yöndeki farklılıkları gidermek günümüz devlet anlayışı içerisinde yer almaktadır.

Hayatın içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışan engelli vatandaşlarımızın var olan hareket ve yetenek kısıtlarını onlara bir artı kazandıracak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır. Engelli vatandaşlarımızı hayata bağlamak, hayat mücadelesinde yarıştan kopmadan devam etmelerini sağlamak ve bunları yaparken de ekonomik güçlük hissettirmemek yine sosyal devlet ilkelerinin en başında gelenlerdendir.

Engelli vatandaşlar için değişik zamanlarda çeşitli yasalar çıkartılmıştır. Çıkartılan yasalarla bu vatandaşlarımıza bir takım haklar verilmiştir. Bunun için emeği geçen her bir lidere, milletvekillerimize ve kamu görevlilerimize bu vesile ile vatandaşlarımızın adına teşekkür ederiz. Ancak, değişen şartlar ve engelli vatandaşlarımızın sayısının artması sonucu bu yasalar bugün için yetersiz kalmaktadır.

Örneğin engelli vatandaşlarımızın iş sahibi olmaları yani istihdam edilmeleri yönündeki 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasında verilen istihdam hakkı artan engelli vatandaş sayımızın yanında kifayetsiz kalmaktadır. Kanundaki yüzde 4 oranının artması ve makul bir orana getirilmesi gerekmektedir.

Bu değişiklikle kurum ve kuruluşların engelli çalıştırma mecburiyet oranı çalıştırdıkları personelin oranının % 4’den % 6’ya çıkarılmış olmaktadır. Belirtilen bu nedenlerle kanun teklifimin kabulünü saygılarımla arz ederim.

Devlet Memurları Kanunun 53. üncü maddesinin ikinci fıkrasında değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi.

MADDE 1 – 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 53 üncü maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki gibi değiştirilmiştir.

Kurum ve kuruluşlar bu kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda % 6 oranında özürlü çalıştırmak zorundadır. % 6’nın hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (taşra teşkilatı dahil) toplam kadro sayısı dikkate alınır.

MADDE 2 – Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu kanunun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. Kanun teklifi tam metni için TIKLAYINIZ.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kamuda Engelli Personel Oranının İki Kat Artırılması Kanun Teklifi TBMM’de

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!