1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. SAĞLIK PERSONEL ALIMI

  4. Kamuda Sözleşmeli Çalışanlar KPSS 2020/4 Sağlık Personeli Alımı Başvuru Yapabilir mi?
Kamuda Sözleşmeli Çalışanlar KPSS 2020/4 Sağlık Personeli Alımı Başvuru Yapabilir mi?

Kamuda Sözleşmeli Çalışanlar KPSS 2020/4 Sağlık Personeli Alımı Başvuru Yapabilir mi?

ÖSYM'de KPSS 2020/4 tercih başvuru kılavuzu yayımlandı. 8844 sağlık personeli alımı başvurularına dair kontenjanlar tüm branşlar bazında belli oldu. Sözleşmeli çalışan personeller hangi durumda KPSS 2020/4 atamasına başvurabilir hangi durumda başvuramaz?

A+A-

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi "ÖSYM" tarafından KPSS 2020/4 sözleşmeli 8844 sağlık personeli alımı başvuru kılavuzu yayımlandı. Sağlık Bakanlığı sözleşmeli sağlık personeli alımlarına dair tercih kılavuzunun ÖSYM'de yayımlanması ile tüm kontenjanlar branşlar bazında belli oldu. Öte yandan sözleşmeli çalışan personellerle ilgili hükümler de KPSS 2020/4 tercih başvuruları kapsamında belli oldu?

"My Memur" olarak bu haberimizde sözleşmeli statüde çalışan personellerin hangi durumda KPSS 2020/4 sözleşmeli sağlık personeli alımına başvuru yapabileceğini hangi durumda başvuru yapamayacağına dair detayları hazırladık.

SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLAR HANGİ DURUMDA KPSS 2020/4 SAĞLIK PERSONELİ ALIMINA BAŞVURAMAZ?

Sağlık Bakanlığı bünyesinde 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesine göre veya Sağlık Bakanlığı ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında (üniversite hastaneleri dahil) 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli personel statüsünde çalışmakta iken; hizmet sözleşmeleri sona erenler veya bu kılavuzdaki sözleşmeli pozisyonlara yerleştirilmek üzere tercih yapanlar hakkında 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasında (*) ve 6.6.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında (**) yer alan hükümlerin uygulanacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu pozisyonlara yerleşenlerden, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında belirtilen istisnalar kapsamına girmeyenlerin atamaları yapılmayacaktır.

(*) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasında yer alan hüküm

“…Bu şekilde istihdam edilenler, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmelerinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içerisinde Cumhurbaşkanı kararı ile belirlenen istisnalar hariç sözleşmeyi tek taraflı feshetmeleri halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarında istihdam edilemezler.”

(**) Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında yer alan hükümler:

“…Sözleşmeli personelin, hizmet sözleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sözleşmesinin feshedilmesi veya sözleşme dönemi içinde sözleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl geçmedikçe kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez denilmektedir.

SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLAR HANGİ DURUMDA KPSS 2020/4 SAĞLIK PERSONELİ ALIMINA BAŞVURABİLİR?

- Kısmi zamanlı veya proje süresi ile sınırlı çalışanlardan,

- Öğrenim durumu itibariyle ihraz edilen ve ekli 4 sayılı cetvelde yer alan unvanlara ilişkin pozisyonlara ek 4 üncü madde çerçevesinde atanmak suretiyle unvan değişikliği yapanlardan,

- Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, Ek 3 üncü maddenin (b) veya (c) bendi hükmü kendilerine uygulanamayanlardan, tek taraflı feshedenler, bir yıllık süre şartına tabi tutulmadan yeniden istihdam edilebilirler.

Sağlık personeli alımı başvuru kontenjanları ve kılavuz için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler