Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurasının Sonuç Bildirgesi Açıklandı

Memur-Sen Konfederasyonu, "Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası"nı gerçekleştirdi.

51958
Daha Fazla Göster

Memur-Sen Konfederasyonu, “Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası”nı gerçekleştirdi. Şuranın sonunda yayımlanan sonuç bildirgesinde mevcut sözleşmeli personelin kadroya geçişini sağlayacak düzenlemenin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası

Memur-Sen Konfederasyonu tarafından organize edilen “Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şura”sı Ankara’da yoğun katılımla gerçekleştirildi. Programa, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Basına açık gerçekleştirilen protokol konuşmasının ardından, Memur-Sen’e bağlı sendikalar, çalıştaylarında çıkan sonuçların sunumunu yaptı. Daha sonra ise farklı salonlarda 2 gün boyunca süren komisyon çalışmalarının son halinin verildiği tespit toplantıları yapıldı. Son olarak ise genel oturumun düzenlendiği salonda, Mevzuat ve Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, sonuç bildirgesini ilan etti.

Bildirgede, kamu personel sisteminde güvence, sadece personele ait bir kazanım ve hak olarak değil doğrudan devletin egemenliğine ve gücüne yönelik bir sonuç olarak ele ve dikkate alınması gerektiği ifade edildi.

Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurası Sonuç Bildirgesi

Sonuç bildirgesinde, “Bizler, Türkiye’nin gücünün, tarihinin konu insan, insan onuru ve hakları olduğunda sahip olduğu medeniyet hassasiyetinin güvencesiz istihdamı kamuda terk etmeyi gerekli ve mümkün kıldığını biliyoruz. Bizler, Türkiye’nin kamu maliyesiyle, fikri ve inanç birikimiyle sözleşmeli personelin sorunlarını çözmeye de en kısa süre içerisinde mevcut sözleşmeli personeli istekleri halinde kadroya geçirmeye de yeteceğine inanıyoruz” denildi.

Bildirgede, “Demokratik sosyal hukuk devleti niteliğinin önemsendiğini ve öncelendiğini kamu personel sistemi tarafında hem vurgulamanın hem de ispatlamanın en kolay ve kesin yolu; kamuda istihdam politikasının kadrolu ve güvenceli istihdam olarak benimsenmesi ve sözleşmeli personel rejiminin oldukça istisnai hallerde ve sınırlı sayıda uygulanması kararının deklaresidir. Bu kapsamda; belirli bir süre sözleşmeli personel olarak görev yapma ve sonrasında kadroya alınma (3+1, 4+1, 6+1 gibi) yöntemlerden vazgeçilmeli ve sözleşmeli personel istihdamı bütünüyle terk edilmeli, mevcut sözleşmeli personelin kadroya geçişini sağlayacak düzenleme ivedilikle hayata geçirilmeli” ifadelerine yer verildi.

Ali Yalçın

İhlas Haber Ajansı İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kamuda Sözleşmeliliğe Son Şurasının Sonuç Bildirgesi Açıklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 3 sene önce

    hadi inşallah

  2. 3 sene önce

    SAYIN BAŞKAN SİZ YETKİLİ KONFEDERASYON BAŞKANI OLARAK NE ZAMAN ADİL VE HAKKANİYETLİ OLACAKSINIZ.ÇALIŞANLARI EŞİT GÖRÜP HAKKI HAK EDENE TESLİM MÜCADELESİ VERECEKSİNİZ.YARDIMCI HİZMETLER SINIFINA HİÇMİ İNSAN GÖZÜYLE BAKMAYACAKSINIZ.SAĞLIKTA BİZ SINAV KAZANDIK 2351 VHKİ SINAVLA ATANMADIK.SESİNİZ ÇIKMADI İTFAİYE ERLERİNİ SINAVSIZ SİZ SINIF ATLATTINIZ.SAĞLIKTA KIZILAYDAN GEÇENLER İŞÇİMİYDİ MEMURMUYDU BELLİ DEĞİLDİ BİR GECEDE VHKİ OLDULAR.ŞU ANDADA MÜBAŞİRLER GİH OLDULAR.YARDIMCI HİZMETLERİ GÖRÜN

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!