Kamuda Sözleşmelilik Artık Sorun Olmaktan Çıkarılmalıdır

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın kamuda sözleşmeli istihdamının artık sorun olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi. İşte detaylar.

54076
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kadrolu istihdamın tali yola dönüştürülmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Bunu kabul edemeyiz. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini sağlamak zorundayız. Kamu görevlilerini işi ile eşi arasında tercih yapmaya zorlayan bu uygulama temel insan haklarına aykırıdır.

Kamu görevlileri, ‘Eşim orada, işim burada. Ben buradayım, çocuk ortada’ gibi bir ikilemde bırakılmamalıdır. 2011’den önce yaşanan tartışmaları tekrar yaşıyoruz. Her bir hikâyenin, yaşananın çağrıştırdıkları var.

Sözleşmelilik artık sorun olmaktan çıkarılmalıdır. Kalkınmada öncelikli yörelerde öğretmen açığı sorunu, aile birliğini bozan, ailelerin bir araya gelmesine engel teşkil eden cebrî yöntemlerle değil, ek tazminat uygulamasıyla, çalışma şartlarının iyileştirilmesiyle çözülebilir” dedi.

Üyelerinin, eğitim çalışanlarının, kamu görevlilerinin hakkını, hukukunu korumak, çalışma şartlarının, mali, özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesi için mücadele ettiklerini belirten Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitim çalışanlarına, üyelerine kazandıran bir sendikayız.

KADROLU İSTİHDAMIN TALİ YOLA DÖNÜŞTÜRÜLMEYE ÇALIŞILMASINI KABUL EDİLEMEZ

Devam eden sorunların çözüme kavuşturulması için yoğun bir şekilde çalıştıklarını kaydeden Yalçın, kadrolu/sözleşmeli şeklinde ortaya çıkan ayrımın kurum içi çalışma barışını bozduğunu dile getirerek, “Aynı niteliklere sahip aynı görevi ifa eden insanlar arasında bir nevi kast sistemi kurulması kabul edilemez.

1965’ten beri devam eden 657 sayılı Kanun’da 4/C ve 4/B diye istisna tutulan sözleşmelilik ruhsatı tali yolken şimdi ana yola dönüştü. Kadrolu istihdam tali yola doğru dönüştürülüyor. Bu doğru değil, bunu kabul edemeyiz. Sözleşmelilerin kadroya geçmesi kaçınılmazdır, bunu sağlamak zorundayız. Çünkü kamu görevlileri, işi ile eşi arasında tercihe zorlanmamalıdır. Kamu görevlileri, ‘Eşim orada, işim burada. Ben buradayım, çocuk ortada’ gibi bir ikilemde bırakılmamalıdır” şeklinde konuştu.

KALKINMADA ÖNCELİKLİ YÖRELERDE GÖREV YAPANLARA EK TAZMİNAT

Kalkınmada öncelikli yörelerde görev eğitim çalışanlarına ek tazminat verilmesi uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyleyen Yalçın, “Eğer ücret farklılığını ortaya koyarsanız insanlar istihdamda güçlük çekilen yerlere gittiklerinde 5 yıl, 10 yıl kendi rızasıyla kalır ve orada hizmet etmenin mutluluğunu yaşar” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kamuda Sözleşmelilik Artık Sorun Olmaktan Çıkarılmalıdır

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!