1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Kamuda Sürekli İşçi Personele Tayin Hakkı Verilmesi TBMM’ye Geliyor
Kamuda Sürekli İşçi Personele Tayin Hakkı Verilmesi TBMM’ye Geliyor

Kamuda Sürekli İşçi Personele Tayin Hakkı Verilmesi TBMM’ye Geliyor

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi 13 Ocak 2020 tarihi itibarıyla TBMM’ye sunuldu. Teklifin detayları ve tüm bilgiler My Memur haberde bulabilirsiniz.

A+A-

Kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi olarak çalışanlara, yer değiştirme ve karşılıklı yer değiştirme haklarının tanınması amacıyla 657 DMK’da değişiklik talebi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna 13 Ocak 2020 tarihi itibarıyla sunuldu. “My Memur” olarak işçilerin bu haktan yararlanabilmesi adına ve gündem oluşturmak için ilgili kanun teklifini sizler için hazırladık.

Kanun teklifinin gerekçesi olarak şunlara yer verildi: 4857 sayılı iş kanunu kapsamında çalışan sürekli işçilerin tayin ve becayiş hakkına sahip olmadıkları bilinmektedir. Bu hakka sahip olmadıkları için büyük güçlük çeken vatandaşlarımız olduğu da açıkça gözlemlenmektedir. Söz konusu hakka sahip olmadıklarını ve bununla alakalı mağduriyet yaşadıklarını elektronik posta yöntemiyle, doğrudan ziyaretimize gelerek ya da sosyal medya üzerinden tarafımıza ileten vatandaşlarımızın aile yapılarındaki bozulmanın ve yaşanan mağduriyetin somut olarak tanıklığını da etmiş bulunmaktayız.

Söz konusu haklara sahip olamadıkları için aile bütünlüklerinin bozulduğunu, psikolojik olarak yıprandıklarını ifade eden vatandaşların talepleri açık ve nettir. 4 D daimi işçi statüsünde çalışanların da diğer statüdeki çalışanlar gibi yasal hak olarak tayin hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Bakmakla mükellef oldukları aile fertleri olan ve işsiz kalmamak için bu sorumluluklarını yerine getiremeyen vatandaşlarımız haklı olarak bu taleplerini defalarca tarafımıza iletmişlerdir.

Bu kanun teklifi 4D kadrosu kapsamında çalışan İşçilere, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak düzenleme ile yasal olarak tayin ve yer değiştirme haklarının tanınması maksadıyla hazırlanmıştır.

DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“Bu Kanuna tabi kumrularda işçi statüsünde çalışanlar hakkında uygulanacak hükümler

Ek Madde 45 - Kanunun; “Yer değiştirme suretiyle atanma” başlıklı 72 nci ve “Karşılıklı olarak yer değiştirme” başlıklı 73 üncü maddeleri, bu Kanuna tabi kuramlarda işçi statüsünde çalışanlar hakkında da uygulanır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kanun teklifi için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler