1. HABERLER

  2. EKONOMİ HABERLERİ

  3. Kamuda Tasarruf Dönemi Başlıyor
Kamuda Tasarruf Dönemi Başlıyor

Kamuda Tasarruf Dönemi Başlıyor

Kamu kurumlarında tasarruf dönemi başlıyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı tasarruf kapsamında araç alımı, mal ve hizmet alımları gibi kalemlerden kısıntıya gidilecek.

A+A-

Kamuda tasarruf dönemi başladı. Başbakan Binali Yıldırım’ın 2018 yılının tasarruf yılı olacağını belirtmesinin ardından tasarrufların kapsamı da belli oluyor. Başbakan’ın açıklamalarına göre stratejik plan olarak belirlenen tasarruf politikasına kamudan başlanacak. Kamu kurumlarına mal, araç ve hizmet alımı, bina yapımı gibi konularda yoğun kısıtlama getirilecek.

Başbakan Yıldırım artık yeni araç alımı olmayacağını ifade etmişti. Araç alımının yanı sıra araç kiralamada da tasarrufa gidilecek. Ambulans, polis ve itfaiye araçları dışında alımlara izin verilmeyecek. Zorunlu durumlarda Bakanlar Kurulu izniyle araç alınabilecek.

Kamu kurumlarında harcamalar üzerine yapılacak analizlerle, verimsiz programların ve mal ile hizmet alımlarının da kontrolü sağlanacak. Kamu harcamalarındaki artış gözden kaçırılmayacak ve gözden geçirilecek.

Bina yapımı da tasarruf politikasından payını alacak. Daha önce Maliye Bakanı Ağbal’ın da Orta Vadeli Program’da açıkladığı şekilde, zorunlu haller dışında bina yapımı olmayacak. Hali hazırda kullanılan binaların daha verimli ve uzun süre kullanılabilmesi için çalışmalar yürütülecek.

Memur alımları da kamuda tasarruftan etkilenmeye devam ediyor. 2017 yılında 5 bin ile sınırlanan merkezi memur alımı, 2018 yılında da aynı olacak.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.