1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Kamuda Üniversite Mezunu İşçilerin Kadro Talepleri Yerine Getirilmelidir
Kamuda Üniversite Mezunu İşçilerin Kadro Talepleri Yerine Getirilmelidir

Kamuda Üniversite Mezunu İşçilerin Kadro Talepleri Yerine Getirilmelidir

Kamu kurum ve kuruluşlarında üniversite mezunu işçilerin haklı kadro talepleri sürüyor. Aynı kurumda aynı işi yapan işçi ve memurların farklı özlük haklara sahip olması sorunu adaletsizliği daha da artırıyor. İşte işçilerin talepleri.

A+A-

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında, özellikle de Belediyelerde işçi, memur, sözleşmeli memur statüsünde personel ile işler yürütülmektedir. 4857 sayılı İş Kanuna göre çalışan üniversite mezunu işçiler, yıllardır çalıştıkları kurumlarda diplomalarındaki mezuniyet alanları ile ilişkili işleri yaparken, uzmanlık alanları dışında farklı işlerde çalıştırılan işçilerde bulunmaktadır.

Kurumlarında yan yana çalışan memur ve sözleşmeli çalışanlar, aynı üniversitelerin aynı bölümlerinden mezun olup, aynı işi yapmalarına rağmen, statüleri farklıdır ve eşit işe eşit ücret ve aynı özlük haklarından yararlanamamaktadır. Üniversite mezunu işçiler işçi statüsünde olduklarından, kurumları üniversiteli işçileri istediği yerde ve pozisyonda çalıştırabilmektedir.

Belediyelerde çalışan üniversiteli işçiler memur ve sözleşmeli çalışan arkadaşları gibi unvan kullanamamakta, şef, müdür yardımcısı ve müdürlük gibi makamlara yükselememekte; tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından yararlanamamakta, meslekleri ile ilgili toplantılara, seminerlere, eğitimlere katılamamaktadırlar. Üniversiteli işçilerin özlük haklarının yeterli olmayışı, çalışma barışını bozmakta, bu kişilerin motivasyonunu olumsuz etkilemektedir.

Belediyelerde Üniversite mezunu olup da işçi olarak çalışanların, memur kadrolarına geçirilmeleri çalışma barışı ve anayasal eşitlik ilkesinin de gereği olarak ortada durmaktadır. Bu statüde çalışanların büyük bir bölümü, Anayasanın 128. Maddesi hükümlerinde belirtilen vasıfları taşıyan veya çalışarak okuyup nitelik ve vasıf kazanarak başkaca meslek dalında kendini geliştiren Belediyelerdeki Üniversite Mezunu İşçilerin de memur yapılması çalışma barışı açısından önemli bir mesafenin alınmasını sağlayacaktır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan üniversite mezunu işçilerin memur kadrolarına atamalarını gerçekleştirilmesi bu personelin geleceğe yönelik önlerindeki engelleri kaldıracak, bu kişilerin, tayin, nakil, geçici görev, görevde yükselme ve unvan kullanabilme haklarının çözümünü sağlayacak, her şeyden önemlisi çalışma barışı işyerinde huzur ve motivasyonu kuvvetlendirerek verimliliğin artmasına katkı sağlayacaktır.

2016-2017 yılları memurlarla yapılan Toplu İş Sözleşmesinin 36.maddesinin 1.fıkrasında üniversiteli işçilere kadro verileceği imza altına alınmış, çalışmaları yapılmış fakat resmiyete dökülmemiştir. Aynı maddenin 2. fıkrası olan 4/C problemi Taşerona kadro KHK’sı ile çözümlenirken üniversiteli işçiler kapsam dışı bırakılmıştır. Sayıları 80.000’i bulmayan üniversiteli işçiler müjdeli haberi ve bu adaletsizliğe son verilmesini beklemektedir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler