1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. Kamuda Yarı Zamanlı Çalışma Usul ve Esaslarının Belirlenmesi Süreci TBMM Gündeminde
Kamuda Yarı Zamanlı Çalışma Usul ve Esaslarının Belirlenmesi Süreci TBMM Gündeminde

Kamuda Yarı Zamanlı Çalışma Usul ve Esaslarının Belirlenmesi Süreci TBMM Gündeminde

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan Kamuda yarı zamanlı çalışmayı TBMM Genel Kurulunda gündeme getirdi. Memurların beklediği usul ve esaslara dair detaylar için tıklayınız.

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan memurların yarı zamanlı çalışma usul ve esaslarını beklediklerini TBMM’de gündeme getirdi. 21 Mayıs 2019’da Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Genel Kurulunda gündeme getirilen kamuda yarı zamanlı çalışmaya dair Sayın Vekilin konuşması şu şekildedir:

Sayın Başkan, 2016 yılında 657 sayılı Kanun'a eklenen ek madde 43 ile devlet memurlarına doğum sonrası yarım zamanlı çalışma hakkı verilmiştir fakat devlet memurları, konuyla ilgili usul ve esaslar belirlenmediği için yararlanamamaktadır. Kanunun düzenlenmesinin üzerinden üç yıl geçmiştir. Devlet memurları bu konuyla ilgili usul ve esasların yayınlanmasını beklemektedir.

Öte Yandan Devlet Memurları için “Doğum sonrası yarım zamanlı çalışma” uygulamasının ne zaman başlayacağını yazılı olarak da yazılı soru önergesi verildi. Sayın Vekil Aycan’ın paylaşımları ve önergeye dair detaylar şu şekildedir:

Devlet Memurlarının “Doğum sonrası yarım zamanlı çalışma hakkı”ını kullanması için gerekli usul ve esasların yayınlanmasını istedik. Sorunu Meclis gündemine getirdik. Aşağıdaki soruların aracılığınızla Cumhurbaşkanı Yardımcısı tarafından cevaplanmasını arz ederim Saygılarımla.

10 Şubat 2016 tarihinde 6663 Sayılı Kanunla 657 Sayılı Kanuna Ek Madde 43 eklenerek; devlet memurlarına doğum sonrası yarım zamanlı çalışma hakkı verilmiş olmasına rağmen, devlet memurlarının bu haktan yararlanamadığı belirtilmektedir.

Bu kapsamda;

1- Bu haktan yararlanmak için başvuru yapan devlet memuru sayısı nedir?

2- Devlet memurları hala neden bu haktan yararlanama maktadır?

3- Kurumlar bu haktan yararlanmama nedeni olarak; bu konuda usul ve esasların belirlememiş olmasını göstermektedirler, bu doğru mudur?

4- Bu konudaki usul ve esaslar ne zaman belirlenecektir?

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler