1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kamuda Yeni Dönem Güvenlik Önlemleri
Kamuda Yeni Dönem Güvenlik Önlemleri

Kamuda Yeni Dönem Güvenlik Önlemleri

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamuda önemli görevlerde bulunan kişiler için yeni uygulamalar belirledi.

A+A-

Hazırlanan kılavuza göre, kritik görevlerde bulunan kamu çalışanları telefonlarını halka açık alanlarda şarj etmemeleri için uyarılacak. Geliştirilen yazılım ile rootlanmış/jailbreak cihazlarda çalışma yapılmayacak.

Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu için hazırladığı güvenlik uyarıları ve önlemlerinin yer aldığı Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’ni kullanıma açtı. Öncelikli hedef anket yapılarak kamuda bulunan güvenlik açıklarını tespit etmek olacak. Daha sonra en alttan en üste tüm kamu çalışanları için belirlenen güvenlik uygulamaları devreye sokulacak.

Uygulama Kısıtlaması Gelecek

Her kamu kurumu için ayrı ayrı beyaz listeler hazırlanacak. Kamu çalışanları kendi kurumları için belirlenen beyaz liste dışında kalan uygulamaları kullanmayacak. Eğer liste dışı bir program kurulmaya çalışılırsa hazırlanan bilgisayar sistemi bu programları engelleyecek ve uyarı verecek. İnternet ağı üzerine de uyarı veren bir sistem kurulacak. Beyaz ve kara liste olarak internet siteleri sınıflandırılacak ve beyaz liste dışında girilen sitelere de sistem izin vermeyecek ve uyarı verecek. Tüm bilgisayarların yaptıkları işlemler kayıt altına alınacak ve denetlenecek. Aynı şekilde telefon bağlantıları da kayıt altına alınacak ve sistem zararlı gördüğü takdirde telefon ve bilgisayarların iz kayıtları tutulacak ve denetlenecek. Kritik birimlerde verilerin taşınabilir belleklere aktarımının engelleneceği sistemler kurulacak.

Bunların yanında bilgi ulaşımı sadece izin verilen kullanıcılar tarafından sağlanacak. Bulut gibi uygulamalar izinsiz olacak. Yetkisiz girişler uyarı verecek ve kurum içinde kullanılacak teknolojik aletler kayıt altına alınacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.